2024 április 20

Visszaesett az ipari termelés

Decemberben a munkanaphatástól megtisztított index 3,4%-os visszaesést mutatott. Az előző hó¬nap-hoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 2,5%-kal csökkent.

2012-ben az ipari termelés 1,7%-kal volt alacsonyabb, mint az előző évben. (2011-ben még 5,6%-os növekedést regisztráltunk.) 2012 folyamán az ipari kibocsátás negyedévről negyedévre mérséklődött, az utol¬só negyedévben pedig a visszaesés üteme felgyorsult. A legnagyobb mértékű bővülést februárban (1,2%), a legnagyobb csökkenést decemberben (7,6%) mértük.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hó¬napjához viszonyítva 8,0, a csekély súlyú bányászaté 10,9%-kal csökkent. Az energiaipar (villamos-ener¬gia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 3,3%-kal volt alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor. Az előző évinél hidegebb időjárás hatására megnőtt fűtésigény csak a volumencsökkenés mértékét mér¬sé-kelte, de nem tudta ellensúlyozni a lecsökkent ipari energiaigényt. (Az Országos Meteorológiai Szol¬gá¬lat közlése szerint 2012 decemberében a 2011.decemberi átlagos középhőmérsékletnél 2,9C-kal alacso¬nyab¬¬-bat mértek).

2012 decemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze négyben figyelhető meg termelésbővülés. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát kép¬vi-selő járműgyártás – eddig minden hónapban növekedést mutató – termelése az év utolsó hónapjában 2,5%-kal csökkent, amit nagyrészt az alág mintegy felét adó közúti gépjármű gyártása szakágazat oko-zott. Nem állt meg a visszaesés a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 26,3%-kal maradt el az egy évvel koráb¬bitól, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csök¬kenése következtében. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyol¬ca¬dát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,7%-kal csökkent, mind a hazai, mind az export ela¬dá¬sok visszaesése miatt. Gyorsult ellenben a növekedés üteme a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyár¬tásában: a termelés volumene jelentősen, 10,5%-kal emelkedett, elsősorban a műanyag-alapanyag¬gyártás szakágazatnak köszönhetően. Átlag alatti volumencsökkenést regisztráltunk viszont a közepes sú¬lyú a gu-mi-, műanyag és nem fém ásványi termék (9,8%), valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási ter¬mék gyár¬tásában (8,3%) is.

2012-ben az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül a csekély súlyú bányászat termelése 8,7%-kal nőtt az előző évhez viszonyítva (2011-ben 10,2%-os növekedést mértünk). Az energiaipar volumene 3,3%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál (akkor 1,7%-os volt a csökkenés üteme).

A feldolgozóipari termelés volumene 2012 egészét tekintve 1,6%-kal volt alacsonyabb az előző évi¬nél (2011-ben 6,0%-os bővülést regisztráltunk). A termelés szintje csak hat hónapban haladta meg az elő¬ző évit, a legnagyobb mértékben januárban (1,5%), míg decemberben volt az év mélypontja (8,0%). 2012-ben a feldolgozóipar 13 alága közül hatban mértünk növekedést. A három legnagyobb súlyú alág közül a járműgyártás kibocsátása 8,5%-kal emelkedett, ezzel szemben a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 17,9%-kal csökkent. A két gépipari alágból a járműgyártás – az utolsó hónaptól elte¬kintve – az év minden hónapjában növekedett (ebből öt hónapban kétszámjeggyel), az utóbbi viszont egyet¬len hónapban sem. 2012 folyamán az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártását kismértékű bővülés jellemezte (4,4%), elsősorban az értékesítés több mint egyharmadát kitevő exporteladások élénkülésének köszönhetően; a hazai eladások csak kismértékben nőttek. A feldolgozóipari termelésből több mint nyolc százalékot képviselő kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása jelentősen, 9,7%-kal csökkent, nagy¬részt a bel-földi értékesítés visszaesése miatt. Jól teljesített viszont a kisebb súlyú gyógyszergyártás: a termelés volu-mene éves szinten 4,3%-kal nőtt.

2012-ben az ipari export 0,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól (akkor éves szinten 7,9%-os ex-port¬bővülést regisztráltunk), mely az első félév 1,0%-os növekedésének és a második félév 2,6%-os visszaesésének az eredője. Hasonlóan a termeléshez a mélypont itt is decemberben volt: az ipar kivitele 9,6%-kal volt alacsonyabb, mint tavaly. 2012-ben a teljes ipari értékesítés 55,4, a feldolgozóipari érté-kesítés 70,8%-a került exportra. 2012-ben a feldolgozóipari export 0,3, decemberben 10,3%-kal csök¬kent az elő¬ző év azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés több mint kétötödét a feldolgo¬zóipar két alága adta. Az év utolsó hónapjában a feldolgozóipari export közel egynegyedét képviselő jár¬mű-gyártás exportvolumene kismértékben, 2,7%-kal csökkent. A második legnagyobb súlyú alág, a szá¬mí-tógép-, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 25,5%-kal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése 2012-ben 3,9, decemberben 6,4%-kal csökkent 2011 azonos idő¬sza¬ká¬hoz viszonyítva. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 3,0, míg decemberben 8,3%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az előző évek csökkenési tendenciáját megszakítva a feldolgozóipar legnagyobb alága, a belföldi értékesítés több mint egynegyedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása hazai eladásaiban 2012-ben kismértékű növekedés (1,3%) figyelhető meg. Decemberben ezzel szemben számottevően, 8,9%-kal visszaesett a belföldi értékesítés. A feldolgozóipar hazai értékesítésének egyötödét adó kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás belföldi eladásaiban 2012-ben 10,1%-os visszaesés kö¬vet-kezett be, az év minden hónapjában volumencsökkenést mértünk. Az előző évi kétszámjegyes bővülést nem tudta megismételni, de a feldolgozóipar hazai eladásaiból egytizeddel részesülő (harmadik legna-gyobb alág) fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek belföldi értékesítése 2012-ben is növekedést mu-tatott (2,9%).

2012 decemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 8,7%-kal visszaesett 2011 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 7,8, az új belföldi rendelések 14,5%-kal csök¬¬kentek Az összes rendelésállomány – egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően – 47,5%-kal meghaladta az egy évvel ezelőttit.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2012. évi 0,4%-os növekedése a legalább 5 főt fog-lalkoztató vállalkozások körében mért – az előző évi 3,4%-os létszámemelkedés után, – 2,1%-os létszámcsökkenés mellett következett be.

2012-ben Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (12,6%), Nyugat-Dunántúlon (0,8%), valamint Észak-Alföldön (0,1%), – nőtt az előző évhez képest. A többi régióban 1,7 és 6,9% közötti volumencsökkenést regisztráltunk.