2024 április 26

Kétéves mélypontra ért az államadósság


Az Eximbank nélkül számolva 73,5 százalékon állt a GDP-arányos államadósság. A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye a harmadik negyedévvel zárult egy évben 3403 milliárd forintot, a GDP 5,4 százalékát tette ki, ezen belül az idei harmadik negyedévben 815 milliárd forintot, a negyedéves GDP 4,8 százalékát ért el.

Az államháztartás pénzügyi eszközeinek nem konszolidált állománya a harmadik negyedév végén a GDP 37,5 százalékát, nem konszolidált kötelezettségei a GDP 80,6 százalékát tették ki, így a pénzügyi kötelezettségek nettó értéke a GDP 43,1 százalékának felel meg, ami 12,9 százalékponttal alacsonyabb a múlt év véginél.

Az államháztartás nettó pénzügyi kötelezettségei a harmadik negyedévben 759 milliárd forinttal, az első három negyedévben 3675 milliárd forinttal csökkentek, és szeptember végén 27 196 milliárd forinton álltak.

Az MNB jelentése beszámol arról is, hogy az államháztartás kötelezettségei közül a harmadik negyedév során a tranzakciókból kifolyólag csökkent a hosszú lejáratú értékpapírok állománya, amit elsősorban a háztartások nettó államkötvény-eladásai magyaráznak. A rövid lejáratú értékpapírokból csak kismértékű csökkenés mutatkozott, mert a pénzügyi vállalatok nettó értékesítésével párhuzamosan a háztartások nettó vásárlásai nőttek.

A hitelek jelentős állománynövekedése mögött döntően az államháztartásba sorolt vállalatok jelentős hitelfelvétele áll.

Az egyéb kötelezettségek erőteljes növekedése a szállítói tartozások, az európai uniós támogatásokkal kapcsolatos kötelezettségek és az adójellegű tartozások növekedésének tudható be.

Mind a hitelfelvétel, mind a szállítói tartozások növekedésében jelentős szerepet játszottak a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) földgázbeszerzései – tette közzé távirati iroda.