
Varga Mihály új stratégiája– Átláthatóbb és likvidebb tőzsdét épít az MNB
Az MNB új vezetése erős, hazai alapokon nyugvó tőkepiaci rendszert építene, amely átláthatóbb, likvidebb és a magyar vállalatok tőkéhez jutását segíti. Varga Mihály jegybankelnök szerint a Budapesti Értéktőzsde kulcsszerepet játszik a gazdaság növekedésében, és az állami tulajdonosi háttér hosszú távú stabilitást biztosít a pénz- és tőkepiac számára.
Ünnepélyes csengetéssel indult a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén
A hosszú távú stabilitást, a növekedést és a magyar érdekek figyelembevételét biztosítja az állami tulajdonosi háttér a pénz- és tőkepiacon, az értéktőzsdétől az elszámolóházig. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új vezetésének célja, hogy a magyar vállalatok tőkeellátását egy likvid, fejlettebb és átláthatóbb tőkepiac segítse – mondta Varga Mihály jegybankelnök szerdán au ünnepélyes kereskedés megnyitóján Budapesten.
Az MNB új célkitőzései a tőkepiaci megerősítés a magyar gazdaság szolgálatában
Varga szerint a hazai vállalatok tőkeellátását egy fejlettebb, átláthatóbb és likvid tőkepiac segítheti, amely hatékonyan csatornázza a lakossági megtakarításokat beruházásokba. A jegybankelnök emlékeztetett: a pandémia, az energiaválság, a háborús konfliktusok és a globális kereskedelmi feszültségek is rávilágítottak arra, mennyire fontossá vált a hazai forrásokra építő gazdaságpolitika.
Az MNB vezetésének célja, hogy a BÉT bővülő szolgáltatási portfólióval támogassa a cégeket. Az állami tulajdon megszerzése óta a lakossági részvényállomány ötszörösére, 2 900 milliárd forintra nőtt, a piac mérete megháromszorozódott, és az ilyen jellegű megtakarítások GDP-hez viszonyított aránya 4-5 százalék közé emelkedett.
A sikeres gazdasági működésnek hazai alapokon kell támaszkodni
A jegybankelnök az elmúlt évek és a jelen kihívásairól, a pandémiáról, az energiaválságról, a háborúról, valamint a nemzetközi kereskedelmi háborúk és vámtarifák okozta bizonytalanságról szólva elmondta, ezek az események is rávilágítottak arra, hogy a gazdaság működéséhez szükséges forrásoknak mindinkább hazai alapokra kell támaszkodniuk.
Egész Európában megfigyelhető, hogy a helyi tőzsdék közvetítő szerepe felértékelődik. Ez elemi érdeke Magyarországnak is, hogy a hazai megtakarítások a magyar gazdaságot segítsék. Ehhez bizalom is szükséges, és megfigyelhető, hogy egyre inkább növekszik az érdeklődés a tőkepiaci befektetések iránt – fogalmazott.
A tőzsdei kereskedés emelkedett
Mióta az állam többségi tulajdont szerzett a Budapesti Értéktőzsdében, a lakosság részvényállománya mintegy ötszörösére, 2 900 milliárd forintra nőtt. Az elmúlt években 43 új részvénykibocsátás történt, a piac mérete megháromszorozódott.
A lakossági megtakarítások 4-5 százalékos GDP-arányos szintjével Magyarország felzárkózott az európai átlaghoz. A tőzsdeindexek teljesítménye is ezt a folyamatot erősíti. A BUX az elmúlt két évben megduplázódott, a BUMIX pedig 150 százalékos növekedést mutatott.
A Draghi jelentés
A Draghi-jelentésre utalva Varga megjegyezte, az európai gazdaság versenyhátrányban van az egységes tőkepiac hiánya miatt. Magyarország érdekében áll a regionális együttműködések erősítése és a hazai tőkepiac bővítése.
A magyar tőzsdének keresnie kell a regionális együttműködési lehetőségeket és a következő években erre is nagy figyelmet kell majd fordítani.
Önálló tőkepiac a versenyképes jövő
Tóth Tibor, a BÉT vezérigazgatója szerint a világgazdasági átalakulás korszakváltást jelez. Az országok versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú egy hatékony, önálló tőkepiac, nem pedig egy unifikált tőkepiaci unió.
Tóth Tibor vezérigazgató beszédében kiemelte, a világgazdaságban zajló átalakulás új korszak kezdetét jelzi. Amelyben azok az országok tudnak megerősödve előrelépni, amelyek fejlett és hatékonyan működő tőkepiaccal rendelkeznek.
„A magyar uniós elnökség idején nagy várakozás övezte a Draghi-jelentést, amelyből kiderült, hogy a kontinens legnagyobb versenyhátránya a relatíve gyenge, koordinálatlan tőkepiac.”.
„A siker kulcsa az erős, összehangolt, versenyképes tőkepiac” – fogalmazott a vezető.
A jövő egyik legfontosabb feladata lesz a regionális tőkepiaci kapcsolatok építése és a hazai szereplők aktívabb bevonása a tőzsdei finanszírozásba.
„Az önálló, független tőkepiacokban és nem a tőkepiaci unióban hisz. Ebben a folyamatban a koordináció, a jogharmonizáció és a regionális együttműködés segíthetnek” – tette hozzá hangsúlyozva a tőzsde vezérigazgatója.
Címlapkép forrása: YouTube (illusztráció)