2025 július 26

Újabb kínai gyár épült Kaposváron – 25 milliárdos beruházás, kétszáz új munkahellyel

Újabb nagy volumenű kínai beruházás érkezett Magyarországra. A J-Star Motion Hungary 25 milliárd forintos gyára 200 új munkahelyet teremt Kaposváron. A zöldmezős projekt a keleti nyitás politikájának újabb sikere, amely nemcsak a régió gazdaságát, hanem a magyar exportteljesítményt is erősíti.

Újabb jelentős kínai beruházás valósult meg Magyarországon, ezúttal Kaposváron. A J-Star Motion Hungary Kft. 25 milliárd forint értékű zöldmezős beruházással hozta létre Európa legnagyobb lineáris hidraulikus szerkezeteket gyártó üzemét, amellyel 200 új munkahelyet teremt a térségben. Az állam 3,5 milliárd forinttal támogatta a projektet – látható a bejelentés Szijjártó Péter közösségi oldalán.

A bejelentést Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tette meg a pénteki ünnepélyes gyáravatón, ahol a keleti nyitás stratégiájának sikerét is hangsúlyozta.

Exportorientált termelés, európai szintű jelenlét

A J-Star Motion évente 650 ezer alkatrészt fog előállítani Kaposváron, melyek 95 százalékát külföldön értékesítik. A cég a kínai piacon már vezető szereplő, a magyar gyár pedig a vállalat legnagyobb európai egysége lett.

Ez nemcsak a régió gazdasági fejlődéséhez járul hozzá, hanem a magyar exportteljesítményt is erősíti, különösen a gépiparban.

A kelet felé nyitás nemcsak stratégia, hanem versenyelőny

Szijjártó Péter beszédében kiemelte, hogy a beruházás is bizonyítja, Magyarország komolyan profitál a keleti nyitás politikájából. Az elmúlt 15 év során Kína folyamatosan erősítette jelenlétét hazánkban. A tíz legnagyobb beruházó közül három keleti ország. Az elmúlt öt év során Kína volt a legnagyobb beruházó Magyarországon. Az Európába irányuló kínai beruházások 34 százaléka tavaly Magyarországra érkezett, egy évvel korábban pedig 44 százalék volt

„Ezeket a beruházásokat komoly európai versenyben nyertük el. Egyes országok inkább panaszkodtak, miután alulmaradtak”– hangsúlyozta Szijjártó.

Nem politikai, hanem gazdasági racionalitás

A miniszter szerint Magyarország a Kelet és a Nyugat találkozási pontjává vált, ahol a nemzetközi cégek – akár németek, akár kínaiak – zökkenőmentesen tudnak együttműködni.

A világgazdaság már nem ideológiai alapon működik, hanem a józan ész alapján” – fogalmazott, utalva arra, hogy a geopolitikai feszültségek ellenére hazánk továbbra is nyitott a keleti tőke előtt.

A kínai tőke már több mint 30 ezer munkahelyet hozott létre

A magyar állam az elmúlt 10 évben 72 kínai beruházást támogatott, amelyek összesen 5 700 milliárd forint értéket képviselnek és több mint 30 ezer munkahelyet teremtettek közvetlenül.

2025-ben eddig is több világszinten vezető kínai vállalat döntött magyarországi beruházás mellett, az elektrolitgyártástól az elektronikán át az építőipari gépgyártásig.

Kaposvár és Somogy vármegye ipara is erősödik

A beruházás a somogyi gazdaság fejlődését is felgyorsítja. A vármegye ipari teljesítménye 2014 óta 320 milliárd forintról 750 milliárdra nőtt. Ez idő alatt 52 nagyberuházás kapott állami támogatást Somogyban, 200 milliárd forint értékben. És ennek a beruházásnak köszönhetően 1 500 új munkahely jött létre a térségben.

Címlapkép forrása: YouTube 

Legnézettebb Tartalmak

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.