
Újabb fordulat a vámháborúban – Kína nem hátrál, Trump büntetővámokkal fenyeget
Kína határozott választ adott az USA újabb vámfenyegetésére. Peking szerint nem foglalkoznak gazdasági játszmákkal, miközben Washington akár 245 százalékos tarifát is kiszabhat a kínai termékekre. A konfliktus újra elérte a WTO-t. Vajon meddig mehet még el a világ két legnagyobb gazdasága, mielőtt beleremeg a globális piac?
Újabb fordulóhoz érkezett a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi konfliktus. Miután a Fehér Ház drasztikus, akár 245 százalékos vámokat is kilátásba helyezett a kínai importárukra, Peking élesen reagált és közölte, nem hajlandó elfogadni a gazdasági nyomásgyakorlást, és csak kölcsönös tisztelet alapján hajlandó tárgyalni. A helyzet most már nemcsak a két ország viszonyát, hanem a globális kereskedelmet is komolyan érintheti. A kínai külügyminisztérium csütörtökön jelezte, hogy nem foglalkozik „játéknak” tartott amerikai vámpolitikával, miután a Fehér Ház újabb megtorló vámintézkedéseket vázolt fel – számolt be a kínai válaszról a Reuters.
Tét továbbra is a 245 százalékos vám bevezetése?
A Fehér Ház tájékoztatása szerint a kínai importtermékekre kivetett vámcsomag része:
-
125 százalékos viszonossági vám
-
20 százalékos vám a fentanilválságra hivatkozva
-
7,5–100 százalékos szankciós vám „tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat” miatt
Ezek összesen akár 245 százalékos vámtarifát is eredményezhetnek egyes termékeknél – ez példa nélküli súlyosságú lépés lenne a két gazdasági nagyhatalom közötti kapcsolatok történetében.
Peking sem marad csendben
Kína válaszul megemelte az amerikai termékekre kivetett vámokat, és egyértelművé tette: csak kölcsönös tisztelet és egyenrangúság alapján hajlandó tárgyalni. Emellett hivatalos panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), súlyos jogsértéssel vádolva meg az Egyesült Államokat.
A kínai külügy szerint Washington sorozatosan megsérti a WTO-szabályokat, és destabilizálja a globális kereskedelmi rendszert.
Trump tárgyalna, de nem kezdeményez
A Fehér Ház jelezte, hogy Donald Trump nyitott egy új kereskedelmi megállapodásra, ám álláspontjuk szerint Pekingnek kell megtennie az első lépést. Ezzel azonban Kína egyelőre nem ért egyet. Így a vámháború továbbra is eszkalálódik, és globális gazdasági kockázatokat vetít előre.