2025 február 08

Óriási lépés a turizmusban – Jön az állami támogatású turisztikai bank

Turisztikai bank indul idén ősszel Magyarországon. Nagy Márton bejelentette, az új pénzintézet kedvezményes hitelekkel fogja segíteni a turisztikai szektorban működő vállalkozásokat.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Turizmus Évadnyitó Gálán bejelentette egy új turisztikai bank létrehozását. A cél, hogy növekedjen a belföldi és nemzetközi utazások száma, miközben a turisztikai vállalkozások versenyképessége és szolgáltatásaik minősége javuljon – számolt be a miniszter a közösségi média oldalán a tervezetről.

Miért szükséges egy turisztikai bank?

Az új pénzügyi intézmény létrehozásának részletei még kidolgozás alatt állnak. A kormány szerint a turizmus már most is gazdasági húzóágazat, hiszen 2024-ben rekordszámokat produkált: 18 millió vendég összesen 44 millió vendégéjszakát töltött el hazai szálláshelyeken. A cél 2030-ra 20 milliós látogatószám elérése.

Hogyan működhet a turisztikai bank?

A turisztikai bank fő feladata, hogy kedvezményes hiteleket és pénzügyi megoldásokat kínáljon a turizmus szereplőinek. Az első turisztikai hitelprogramok 2024 őszén indulnak, a Tourinform irodák hálózatán keresztül lehet majd pályázni rájuk.

Nemzetközi példák és finanszírozási modellek

A világban számos hasonló finanszírozási modell létezik főleg azokban az országokban ahol a turizmus központi szerepet tölt be a A Portfolió példát

  • Franciaországban a „France Tourism Investment Fund” 150 ezer és 7 millió euró közötti tőkét biztosít a vállalkozásoknak, bizonyos fenntarthatósági feltételek teljesítésével.
  • Indiában a Tourism Finance Corporation India (TFCI) támogatja a szálloda- és infrastruktúra-fejlesztéseket.
  • Fejlődő országokban a helyi fejlesztési bankok biztosítanak turisztikai célú hiteleket és támogatásokat. Az országok fejlesztési bankjai turizmushoz kapcsolódó hiteleket biztosítanak és támogatásokkal segítik az iparág fejlesztését. Ezzel a fajta részvétellel az infrastruktúra fejlesztés és az exportbevételek növelése is elérhető. Ilyen bankok például a karibi térségben a Caribbean Development Bank, vagy Ázsiában az Asian Development Bank.

Milyen finanszírozási lehetőségek jöhetnek szóba?

A turisztikai bank finanszírozása többféle módon valósulhat meg:

  • Uniós visszatérítendő források: Például a GINOP-hitelprogramokhoz hasonló konstrukciók.
  • Állami kamattámogatott programok: Ilyen a Széchenyi Kártya Program, amely akár 250 millió forintos hitellehetőséget kínál.
  • Jegybanki refinanszírozás: Korábban elérhető volt a Növekedési Hitelprogram, de jelenleg nem valószínű az újraindítása.
  • Kötvénykibocsátás és saját források bevonása: Az állami tulajdonú bank számára ez lehet a legéletképesebb modell.

A turizmus hitelpiaci helyzete Magyarországon

2024 szeptember végén a magyar turisztikai ágazat hitelállománya 356,3 milliárd forintot tett ki, amely 7,5%-kal volt magasabb az előző évhez képest. A forinthitelek és devizahitelek aránya kiegyensúlyozottan növekedett, ami mutatja az ágazat erősödő pénzügyi helyzetét.

Az új turisztikai bank várhatóan jelentős szerepet játszik majd a szektor további bővülésében és versenyképességének fokozásában.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock