
Trump vámjai beütöttek – A német ipar elfordul Amerikától és sorra halasztják el a beruházásokat
Az amerikai vámemelések már kézzelfogható következményekkel járnak a német feldolgozóipar számára. A friss felmérése szerint a vállalatok több mint 60 százalékát negatívan érintik a Trump-kormányzat kereskedelempolitikai intézkedései. A cégek egy része máris elhalasztotta vagy lemondta amerikai beruházásait, miközben a kínai versenynyomás fokozódásától és az USA-piac jelentőségének csökkenésétől is tartanak.
Az amerikai vámok miatt a német ipar fékez Amerikában
A német feldolgozóipari vállalatok többsége már most kézzelfoghatóan érzi az amerikai vámpolitika hátrányos hatásait – derül ki az ifo gazdaságkutató intézet 2025. júniusi felméréséből, amelyben több mint 1 500 német feldolgozóipari céget kérdeztek meg.
Több mint 60 százalékuk negatív hatásokról számol be Amerika és Kína irányából
A felmérés szerint a vállalatok több mint 60 százaléka érzi üzleti gyakorlata során a Trump-kormányzat vám és védelmi politikájának kedvezőtlen hatásait. Ezek a vámok főként az exportképességet, az ellátási láncokat és az árversenyt érintik, amely jelentős nyomást gyakorol a gyártásra és a nyereségességre.
Hasonló arányban, szinte ugyanilyen mértékben aggódnak a vállalatok a növekvő kínai verseny miatt. A vám és korlátozások miatt ugyanis a globális piacon torzuló versenyfeltételek kialakulásától tartanak, amelyben a kínai cégek megerősödése újabb kihívásokat teremthet a német ipar számára.
Az amerikai piac kezd veszíteni a jelentőségéből?
A megkérdezett cégek egyharmada arra számít, hogy az amerikai piac Trump hivatali idejének végére jelentősen veszít majd jelentőségéből a számukra. Ez a fókusz átkerülhet az EU belső piacára, amelyet sokan stabilabb, kiszámíthatóbb környezetként értékelnek.
A vámszabályozások hatására jelentősen csökkent az amerikai beruházási hajlandóság is. Az USA-ban tervezett projekttel rendelkező német cégek 30 százaléka elhalasztotta terveit, 15 százalék pedig végleg le is mondott róluk. Ez a tendencia közvetlenül érinti az értékesítési, gyártási és logisztikai terjeszkedési lehetőségeket.
A fő irányvonal újra Európa
A megkérdezett iparvállalatok körében egyre többen tekintenek az Európai Unió belső piacára mint jövőbeli fő növekedési térségre. A helyi gazdaságpolitika, a kedvezőbb szabályozási környezet és az EU belső kereskedelmi rugalmassága a geopolitikai bizonytalanságok közepette vonzóbbá vált.
Az ifo kutatás értelmezésében a német ipar a Trump-féle vám és kereskedelempolitika egyik fő vesztese, amely mind kereskedelmi, mind beruházási fronton visszafogottságra kényszeríti a vállalatokat. A növekvő kockázatok miatt a német cégek egyre inkább Európa felé fordulnak.
Címlapkép forrása: Unsplash
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.