2025 január 16

Tőkefinanszírozási áttörés a régióban: elindult a Három Tenger innovációs alap!

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 20 millió eurós hozzájárulásával indult útjára a Három Tenger Kezdeményezés innovációs alapja, amely a közép- és kelet-európai növekedési szakaszban lévő vállalkozások fejlődését támogatja – közölte az MFB kedden. Az Európai Beruházási Alap (EIF) által kezelt alap célja, hogy ösztönözze a térség vállalkozásainak versenyképességét és fenntartható növekedését.

Nemzeti összefogás és nemzetközi támogatás

Az alap létrehozásában a magyar MFB mellett a lengyel BGK és a cseh NRB/NRI fejlesztési intézmények is részt vesznek, mindegyikük 20 millió eurós kötelezettségvállalással. Így az innovációs alap nemzeti hozzájárulása összesen 60 millió eurót tesz ki. Az EIF további forrásokat biztosít az alapba, amelyeket magánpiaci tőkefinanszírozással egészítenek ki.

A Három Tenger Kezdeményezés alapja olyan vállalkozásokat céloz, amelyek már túljutottak a fejlődés korai szakaszán, és székhelyük a Balti-, a Fekete- és az Adriai-tenger közötti térségben található. Az alap célja, hogy a régió fejlesztési intézményeinek támogatásával elérje a 180 millió eurós alaptőkét, és az EIF, valamint magánbefektetők bevonásával összesen 1 milliárd euró új finanszírozást mozgósítson.

Kulcsszerep a tőkefinanszírozási kihívások leküzdésében

Közép- és Kelet-Európában a vállalkozások gyakran szembesülnek szűkös tőkefinanszírozási lehetőségekkel. Az MFB szerint az új alap által biztosított források jelentős mértékben hozzájárulhatnak a fenntartható gazdasági növekedéshez és a globális versenyképesség fenntartásához. Az alap különösen azoknak a vállalkozásoknak nyújt támogatást, amelyek technológiai és innovációs tevékenységeikkel hozzájárulnak a térség gazdasági fejlődéséhez.

A Három Tenger Kezdeményezés keretében Magyarország mellett Lengyelország és Csehország is aktív szereplő, az Európai Beruházási Bank csoport részét képező EIF vezetésével. Az alap a régió nemzeti fejlesztési intézményeinek és magánbefektetőinek együttműködésével biztosítja a források eljuttatását a célvállalkozásokhoz.

A cél: hosszú távú regionális növekedés

Az innovációs alap működése nemcsak a közép- és kelet-európai régió gazdasági helyzetének erősítését célozza, hanem a nemzetközi együttműködések ösztönzését is. Az alap révén elérhető források a technológiai innováció, a fenntartható gazdálkodás és a vállalati versenyképesség erősítésére összpontosulnak, miközben elősegítik a régióban működő cégek globális piacra lépését.