2025 április 18

Lefoglalt kriptovalutákból épít saját trezort Trump? – Ez a nagy stratégia?

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön aláírta a rendeletet a stratégiai bitcoin-tartalék létrehozásáról, amelyet az amerikai kormány által lefoglalt kriptovalutákból finanszíroznak. A cél a digitális pénzügyi stabilitás megőrzése anélkül, hogy az adófizetők terheit növelnék. Új digitális aranykészlet születik?

Trump aláírta végrehajtási rendeletet a stratégiai bitcoin-tartalékról

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön aláírta azt a végrehajtási rendeletet, amely egy stratégiai bitcoin-tartalék létrehozását írja elő. A tartalékot az amerikai kormány által lefoglalt kriptodevizákból alakítják ki, így az adófizetők számára nem jelent többletköltséget. A kezdeményezés célja az Egyesült Államok pénzügyi szuverenitásának megerősítése és a digitális eszközök értékének megőrzése. A bejelentés hatására a Bitcoin árfolyama csökkent. A kriptovaluta-iparág vezetői pénteken találkoznak a Fehér Házban a stratégia részleteinek megvitatásával kapcsolatosan – számolt be a hírről a Reuters.

A lefoglalt kriptovalutákból lesz a tartalék forrása

A kriptodeviza-tartalékot az amerikai kormány által polgári vagy büntetőjogi elkobzási eljárások során lefoglalt kriptopénzeszközökből fogják képezni – közölte David Sacks, a Fehér Ház mesterséges intelligencia- és digitális valutáért felelős biztosa.

Ez azt jelenti, hogy ez az adófizetőknek egy fillérjébe sem fog kerülni” – írta Sacks az X közösségi platformon közzétett bejegyzésében.

Az öt kiválasztott digitális eszköz

Trump a hét elején jelentette be, hogy mely digitális eszközöket tervezik bevonni a tartalékba. Ezek a következők:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • XRP
  • Solana (SOL)
  • Cardano (ADA)

A tartalék működési stratégiája

David Sacks elmondta, hogy a szövetségi kormánynak lesz egy stratégiája arra, hogy maximalizálja az ilyen tartalékban lévő részesedésének értékét, bár ennek részleteit egyelőre nem közölték.

„Az Egyesült Államok nem fog eladni egyetlen bitcoint sem, amelyet a tartalékba helyeztek. Azt értékmegőrzőként fogják tartani. A tartalék olyan, mint egy digitális Fort Knox a gyakran ‘digitális aranynak’ nevezett kriptopénz számára” – fogalmazott Sacks.

További kriptovaluták megszerzésének terve

A végrehajtási rendelet értelmében Trump utasította a pénzügyminisztert és a kereskedelmi minisztert, hogy dolgozzanak ki „költségvetési szempontból semleges stratégiákat” további kriptodevizák megszerzésére, amelyek nem járnak „többletköltségekkel” az adófizetők számára.

A tartalék kezdeti készletét kizárólag büntetőeljárások során elkobzott összegekből fogják finanszírozni, ami azt jelenti, hogy a kormány egyelőre nem tervez új kriptoeszközök vásárlását.

A piac reakciója és az iparág véleménye

A bejelentés hatására a Bitcoin ára több mint 5 százalékkal 85 000 dollár alá süllyedt, ami a piac bizonytalanságát tükrözi az új kezdeményezéssel kapcsolatban.

Pénteken a Fehér Ház ad otthont az első kriptográfiai csúcstalálkozónak, amelyen a kriptovaluta-iparág vezetői találkoznak a kormány képviselőivel, hogy megvitassák az új stratégiai tartalék működését és annak hosszú távú hatásait

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock

Legnézettebb Tartalmak