
Stabilitás válság idején – A Mol minden fronton teljesített 2024-ben
A gazdasági kihívások ellenére is stabil eredménnyel zárta a 2024-es évet a Mol-csoport – jelentette ki Hernádi Zsolt az éves közgyűlésen. A vállalat nemcsak rekordosztalékot fizet, de zászlóshajója maradt a hazai és régiós energetikai átalakulásnak. Zöldhidrogén, hulladékgazdálkodás, kutatás-termelés – nem volt megállás.
Stabilitás viharos időkben – A Mol sikeres évet zárt 2024-ben
A geopolitikai feszültségek, a gyenge globális növekedés és a szigorodó szabályozási környezet ellenére a Mol-csoport teljesítette pénzügyi céljait 2024-ben – hangzott el a vállalat csütörtöki éves közgyűlésén, ahol Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató részletesen ismertette az elmúlt év mérlegét.
Erős operatív eredmények és rekordosztalék
A Mol 2024-ben 355 milliárd forintos nyereséget ért el, miközben a vállalat igazgatósága 220 milliárd forintos osztalék kifizetését javasolta, amelyet a közgyűlés jóváhagyott. Ez részvényenként 275 forintot jelent – 165 forint alap- és 110 forint rendkívüli osztalék formájában –, ami 10 százalékos növekedést jelent a tavalyi szinthez képest. A vállalat az év során 3,073 milliárd dollár „tiszta” EBITDA-t ért el, amely ugyan 1 százalékkal elmarad a 2023-as szinttől, de felülmúlta a piaci elvárásokat.
Terjeszkedés, technológia, transzformáció
A Mol vezetője kiemelte, hogy szinte minden üzletágban jelentős előrelépések történtek. A kutatás-termelés terén 12 régiós projektből 11 volt sikeres, miközben Pakisztánban és Azerbajdzsánban is eredményes fúrásokat hajtottak végre. Emellett a cég új együttműködési megállapodásokat kötött a SOCAR, KazMunayGas és TPAO vállalatokkal.
Tiszaújvárosban megkezdte működését az 1,3 milliárd eurós beruházásban épült poliolkomplexum, valamint Százhalombattán elindult a térség legnagyobb zöldhidrogén-üzeme. A rijekai finomító fejlesztése, amely Horvátország legnagyobb ipari beruházása, szintén halad előre.
Hulladékgazdálkodás és körforgásos gazdaság
2024 egyik újdonsága, hogy a Mol belépett a körforgásos gazdaság világába. Az év második felében 3 200 palackvisszaváltó automatát helyeztek üzembe, napi szinten 6 millió palackot visszaváltva – ezzel elérve a 2030-ra kitűzött célt. A hulladékgazdálkodásba irányuló beruházások összértéke a következő évtizedben elérheti az 500 milliárd forintot.
Versenyképesség és szabályozási kihívások
Hernádi hangsúlyozta: a vállalat felkészült az „új normalitás” korszakára, amelyet bizonytalanság jellemez. Kiemelte, hogy Magyarország számára kulcskérdés a gazdasági szuverenitás mellett a versenyképesség erősítése is, ugyanakkor a gyorsan változó szabályozási környezet nehezíti a hosszú távú beruházási döntéseket.
Bizakodás 2025-re
A Mol-csoport célja 2025-ben is a stabilitás és a részvényesi értékteremtés. Hernádi Zsolt szerint a vállalat eddig is bizonyította, hogy a legnagyobb kihívások közepette is képes új megoldásokat találni. Az igazgatóságban változás nem történt, Járai Zsigmond, Parragh László és Martin Roman megerősítést nyertek tisztségükben.