Rendkívüli Hírek:

2024 november 26

Veszélyben a téli gázellátás – nagy a félelem Európában

Az Oroszországból a Balti-tengeren keresztül Németországba vezető Északi Áramlat-1 gázvezetéken végzett nem tervezett karbantartási munkálatok elmélyítik az Oroszország és az Európai Unió közötti gázvitát, és súlyosbítják a recesszió és a téli gázhiány kockázatát. A földgázkereskedés európai referenciaértékének számító holland TTF csomóponton a fronthavi gázár hétfőn 19%-kal megugrott, és 291,5 euró (291,9 dollár) volt megawattóránként. A kontraktus pénteken rekordmagas, 244,55 eurós megawattóránkénti árfolyamon zárt, és ezzel már az ötödik egymást követő heti emelkedést regisztrálta.

A Gazprom pénteken közölte, hogy a leállás oka az volt, hogy a vezeték egyetlen megmaradt kompresszorát szervizelni kellett. Az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül történő gázáramlás az augusztus 31. és szeptember 2. közötti háromnapos időszakban szünetel. A Gazprom közölte, hogy a karbantartási munkálatok befejeztével a gázszállítás napi 33 millió köbméteres ütemben folytatódik, „feltéve, hogy nem észlelnek meghibásodást”. Az ideiglenes leállás bejelentése akkor történt, amikor az európai kormányok igyekeznek feltölteni a földalatti tárolókat földgázkészletekkel, hogy legyen elég üzemanyag az otthonok melegen tartásához a következő hónapokban.

Oroszország az elmúlt hetekben drasztikusan csökkentette az Európába irányuló földgázszállításokat: az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül jelenleg a megállapodás szerinti mennyiség mindössze 20%-át szállítják. Moszkva korábban hibás és késedelmes berendezéseket okolt a gázszállítások erőteljes csökkenéséért. Németország azonban úgy véli, hogy a szállításcsökkentés politikai manőver, amelynek célja, hogy bizonytalanságot keltsen az egész blokkban, és hogy a Kreml Ukrajna elleni támadásai közepette növelje az energiaárakat.

Két súlyos kockázat

Németország a közelmúltig gázszükségletének több mint felét Oroszországtól vásárolta. Európa legnagyobb gazdaságának kormánya most azért küzd, hogy a téli gázellátást biztosítsa, miközben egyre nagyobb a félelem, hogy Moszkva hamarosan teljesen elzárhatja a csapokat. Ráadásul az európai versenyfutás, hogy elegendő gázt takarítson meg, az egekbe szökő árak idején zajlik. Az energiaköltségek ugrásszerű növekedése a háztartások számláit is megnöveli, az inflációt az elmúlt évtizedek legmagasabb szintjére emeli, és az emberek vásárlóerejét is megnyomja. Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza szerint a Gazprom legutóbbi bejelentése nyilvánvaló kísérlet arra, hogy kihasználja Európa orosz gáztól való függőségét.

„Önmagában a vezeték rövid ideig tartó lezárása nem jelentene jelentős változást, különösen mivel Oroszország július 27. óta amúgy is a kapacitás 20%-ára csökkentette az NS1-en keresztül történő gázexportját” – mondta Schmieding egy kutatási jegyzetben. „De két súlyos kockázatra világít rá: (i) Oroszország tévesen azt állíthatja, hogy a csővezetéket később nem tudja újra megnyitni egy „technikai probléma” miatt, amelyet csak a nyugati szankciók feloldásával lehetne megoldani, és (ii) Oroszország később más, Európába irányuló vezetékeit is leállíthatja” – tette hozzá.

Schmieding szerint a még szűkösebb gázszállítások magasabb árai „súlyosbítanák azt a súlyos recessziót, amelybe Európa már most is belezuhant”, és figyelmeztetett, hogy az orosz gázszállítások azonnali további csökkentése növelné annak valószínűségét, hogy Németországnak télen hiányt kell elszenvednie.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/08/22/european-gas-prices-surge-as-russia-announces-nord-stream-1-shutdown.html