Egyiptomot és Ciprust képviselő energiaügyi miniszterek hétfőn azt mondták, hogy mélyen aggódnak az olajárak hordónkénti 100 fölé emelkedésének lehetősége miatt. Már eddig is nagy volt a feszültség, azonban látszik, hogy az országok is egyre jobban félnek. Több, mint egy tucat ország sürgette polgáraikat, hogy hagyják el Ukrajnát a közelgő orosz invázió miatt. Bár egy orosz invázió könyörtelen háborús időszakot indíthat el, van még remény, hogy ez elkerülhető. Amerika és Európa is erős szankciókkal fenyegeti az oroszokat. Támadás esetén a következmények az egész ország gazdaságát is tönkre vághatják. A nyugati nagyhatalmak kizárhatják az országot a SWIFT-ből, egy magas biztonsági hálózatból, amely több ezer pénzügyi intézményt köt össze. Így ez elvághatja Oroszországot a globális bankrendszertől. A napokban Vadym Prystaiko, az ukrán nagykövet elmondta, hogy Ukrajna kész engedményeket tenni Oroszországnak. A történtek végkimenetelét lehetetlen megjósolni, egy biztos azonban, hogy a feszültségek és a fokozódó félelmek az ellátási láncok zavaraival kapcsolatban az egekbe emelte a nyersolaj árát.
[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/wOnk1oFn-WTI-Crude-Oil-prices-climb-higher-due-to-supply-concerns/”
options= ‘wOnk1oFn’]
Az emelkedés nem tesz jót a keresletnek
„Úgy gondolom, hogy ami a piaccal történik, az geopolitikai feszültség, és ez az, ami elsősorban az árakat mozgatja. Azonban nagyon nehéz megjósolni, amikor a geopolitikáról van szó,” mondta Suhail al-Mazrouei, az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi minisztere. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete elmúlt hónapokban folyamatosan küzdött a termelés fellendítéséért. Annak ellenére, hogy 400 000 hordós emelést ígértek a tagok nem tudták olyan szinten emelni a kínálatukat, hogy ezt tartani is tudják. Természetesen ez is felfele nyomja az árakat, azonban az elsőszámú mozgatórugó jelenleg a háború közelsége. Arra a kérdésre, hogy az OPEC-nek van-e terve arra az esetre, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, al-Mazrouei azt válaszolta, hogy szerinte nem kell többet kivenni abból, mint amit tisztán kijelentett az ország. „Amit hallunk az az, hogy nincs szándék az invázióra, és azt hiszem, megnyugtató,” tette hozzá al-Mazrouei.
Forrás: cnbc.com