Új gázexportútvonal lehetőségét mérlegeli az energetikai hivatal
Az üzleti napilap szerdai számában Horváth Péter János elmondta: Magyarország kétirányúsította összes importvezetékét az uniós kötelezettségnek megfelelően. A négy uniós határon átnyúló infrastruktúrából már csak az ausztriai nem kétirányú, de ez alól az osztrák fél kérésére az Európai Bizottság korábban felmentést adott. Ugyanakkor a bizottság döntésének megfelelően megindultak az egyeztetések az osztrák határ kétirányúsítási lehetőségének felülvizsgálatáról.
A globális gázpiac előző évi eseményei kapcsán a MEKH elnöke hangsúlyozta, hogy a hazai lakossági fogyasztók továbbra is a megszokott, hosszú távon fenntartható áron jutottak hozzá a földgázhoz, és nem függnek a világpiaci árak ingadozásától.
A hivatal folyamatos monitorozása szerint az egyetemes szolgáltatási árak továbbra is kedvezőbbek voltak, mint a piaci
szerződéssel ellátott kisfogyasztói árak. Az európai fővárosok lakói számára elérhető szolgáltatási ajánlatokkal összevetve pedig még mindig a magyar egyetemes szolgáltatási árak a legalacsonyabbak – közölte.
Horváth Péter János ismertette, hogy a hazai gázfogyasztás nem csökkent. Bár az ipari gázkereslet mérséklődött, de ezt kompenzálta a lakossági fogyasztás és a gáztüzelésű erőművek felhasználása.
Az elmúlt években jelentősen nőtt az átadott új lakások száma, az új épületekben pedig továbbra is a gázfűtést választották a leggyakrabban. A második negyedévben a pandémia miatt gyorsan terjedő otthoni munkavégzés is hozzájárulhatott a fűtési igények emelkedéséhez. A gáztüzelésű erőművek gázkereslete azért nőtt, mert a szén-dioxid-kvóták magas ára és az alacsony nagykereskedelmi gázárak miatt a termelésük versenyképesebbé vált, mint a lignit- és
széntüzelésűeké – fejtette ki.
A MEKH elnöke elmondta: az Ukrajnán keresztüli orosz gázszállítások évek óta megbízható forrásai a hazai ellátásnak.
Idén őszre elkészül a szerb-magyar határkeresztező vezeték, amelyen keresztül a hazai kereskedők hozzáférhetnek a Török Áramlaton Európába érkező gázhoz is.
Jelezte ugyanakkor azt is, hogy a horvátországi LNG-terminál és a Török Áramlat beruházás miatt a horvát piacnak a jövőben sokkal kevesebb orosz gázra lehet szüksége Magyarországon keresztül, ráadásul a szerb és a bosnyák piacra történő orosz gázszállítások sem érintik majd Magyarországot. Ezért a hazai tranzit számottevően csökkenhet.
A hazai földgázszállító rendszeren keresztüli átszállítások csökkenése negatív hatással lesz a földgázszállítási tarifákra is.
A szállítórendszer költségeinek megtérüléséhez emelni kell a szállítási díjakat, ez érinteni fogja a hazai kereskedőket is. A hivatal törekszik arra, hogy a rendelkezésre álló eszközök felhasználásával a tarifák korrekcióját csak fokozatosan hajtsa végre – közölte Horváth Péter János.