2024 december 27

Tovább csökkent az olajár – régóta várt mélységeket érintünk

Úgy érződik, mintha vége lenne egy időszaknak. Az olajárak rég nem voltak ilyen alacsonyan, bár a normál körülményekhez képest még mindig magasnak mondhatók. A recessziós félelmek hajtotta csökkenés erősen megtépázta az árfolyamot. Most abban a zónában vannak, amelyet a háború kirobbanása okozta 140 dolláros szint óta már többször is teszteltek. Eddig 3 alkalommal közelítette meg ezeket a szinteket, és mindig erősödés volt a vége. Ez nem is okozott meglepetést a piacokon, hiszen erős kínálati hiány van, és a szűkösség nem engedi bizonyos szint alá az árakat. Hiába adott ki több millió hordó olajat az Egyesült Államok és más országok a tartalékokból, hiába vetette vissza a keresletet a Kínában felerősödött koronavírus, ezen a ponton mindig fordulat érkezett. Ez általában pár nappal azután következett be, hogy ezeket az aljakat elérte az árfolyam. Jelenleg azonban még kérdéses a további forgatókönyv, hiszen most nagyon erős tényezőről, a recessziós félelmekről van szó. A mai csökkenéssel érte el újra a Brent a 96-98 dolláros zónát, míg a WTI 93-96-os intervallumot. A csütörtöki kereskedés során mindkét referenciaérték körülbelül 2 százalékos mínuszban járt az írás pillanatában. Egy hordó Brent olaj 97,74, míg egy hordó WTI 94,38 dollárba kerül.

A recesszióval kapcsolatos aggodalmak legyőzték a líbiai és orosz termelésben bekövetkezett zavarokat

Az olajárak az elmúlt két hétben csökkentek a recessziós aggodalmak miatt, annak ellenére, hogy az Oroszországból származó nyers és finomított termékek exportja csökkent a nyugati szankciók következtében és az ellátási zavarok továbbra is fent állnak Líbiában, ezzel szűkebbé téve a piacot. Láthatjuk tehát, hogy a figyelem átirányult a keresleti oldalra. Az egyre erősödő dollár szintén bearish jelleggel hat az olajra. Érdekes módon, a fizikai piacok továbbra is erősek, de a pénzügyi befektetők hangulatának változása jelenleg a domináns hajtóerő.

(www.shutterstock.com)

Kína napi nyersolajimportja júniusban 2018 júliusa óta a legalacsonyabbra süllyedt, mivel a finomítók a kereslet megfékezésére irányuló korlátozó intézkedésekre számítottak. Ezen keresletbeli csökkenés további enyhülést hozhat majd a héten.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock