2024 november 13

Támadás érte az Egyesült Arab Emírségeket

Az olaj ára több, mint 1 százalékot gyarapodott kedden. Hét éve nem látott magasságokba emelkedett az árfolyam a lehetséges ellátási zavarok miatt, miután Jemen huthi csoportja megtámadta az Egyesült Arab Emírségeket. Eddig is elég sok oka volt a nyersolajnak, hogy tovább gyarapodjon az árfolyama. A nyersolaj decemberben kezdte meg raliját, és úgy néz ki, hogy az erő még mindig nem fogyott ki belőle. Az új geopolitikai feszültég csak tovább erősítette a 90 dolláros olajár feltevéseket 2022-re. Alapból hatalmas kereslettel kell a termelőknek szembe nézni, hiszen a gazdaságok elindultak, és az egyes termelők nem tudják követni a termelésemeléseket. Elmaradtak a beruházások az iparágba, és a nagy termeléscsökkentés után egyes országok nem tudják tartani az OPEC által kijelölt emelést.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/oVoWRZTd-WTI-Crude-Oil-prices-climb-higher-due-to-supply-concerns/”
options= ‘oVoWRZTd’]

Az egyik legnagyobb exportőr van veszélyben

Eddigi nehézségekhez most hozzákapcsolódik azon félelmek, hogy az egyik legnagyobb exportőrnél is problémák merülhetnek fel az ellátási láncokban. Nem csoda tehát, hogy a keddi napot nagymértékű gyarapodással kezdte az olaj. A Brent árfolyama 1,37 dollárral, azaz 1,6 százalékkal nőtt, jelenleg 87,85 dollárba kerül egy hordónyi. A WTI is hasonló számokat produkált, a maga 2 százalékos emelkedésével, melynek köszönhetően átlépte a 85 dolláros határt. Nincsenek messze tehát a hordónkénti 90 dolláros olajárak. Mindketten 2014 októbere óta nem voltak ilyen magasan. A drón-és rakétatámadások után, amelyek robbanásokat indítottak üzemanyag-teherautókban, és három embert megöltek, a huthi mozgalom figyelmeztetett, hogy több létesítményt is megcélozhatnak. Míg az Egyesült Arab Emírségek azt mondta, hogy fenntartja a jogot, hogy válaszoljon ezekre a terrorista támadásokra. A mussafai üzemanyagraktárban bekövetkezett esemény után, nagy pánik uralkodott el a piacon, hogy még az egyik legnagyobb exportőrnek is problémái lesznek a kibocsátás mennyiségének emelésével, illetve az ellátási láncait zavarok érik. Az Abu Dhabi National Oil Company vagy ADNOC az Egyesült Arab Emírségek állami tulajdonú olajtársasága elmondta, hogy mindent megtesznek, hogy biztosítsák a megfelelő mennyiségű kínálatot a helyi és nemzetközi ügyfelei számára is.

A hidegebb téli hőmérséklet sem kíméli az olajárakat

A CommSec elemzői szerint az olajárakat az északi féltekén a hidegebb téli hőmérsékletek is támogatják, amelyek növelik a fűtőanyagok iránti keresletet. Illetve ez mellé még csatlakozik az a tény, hogy a világ két évig volt lezárások alatt, és idén ebből szeretne kilépni. Ezzel a kereslet is egy észszerűbb pályára áll. Az elemzők szerint a kereslet nagymértékben túl fogja szárnyalni a kínálatot idén, és ez valószínűleg nem fog elmúlni egyik pillanatról a másikra.

Közel a 90 dolláros olaj, de az elemzők már a három számjegyű árakról beszélnek

Abban az esetben, ha a jelenlegi geopolitikai feszültségek folytatódnak, és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei nem tudják teljesíteni a napi 400 000 hordós emelkedést, akkor egyre közelebb kerülünk a hordónkénti 100 dolláros árfolyamhoz.

2022-es év eddigi történései

„A nyersolaj már 10 százalékkal nőtt az év eleje óta, és még van hova gyarapodni,” mondta a Vitol ázsiai vezetője. Az OPEC a stabil piacok híve. Jelenleg viszont annyi mozgatórugója van az olajnak, hogy kezdenek kicsúszni az irányításuk alul az árak. Hasonlót láthattunk a földgáz piacán is. Viszont a földgáztól eltérően, amelynek magas ára már alacsonyabb fogyasztást váltott ki egyes ipari felhasználók számára, az olajnál még nem értük el ezt az árszintet. A nyersolajárak négy egymást követő héten nyereséget jelentettek, ami október óta a leghosszabb ilyen sorozat. Bizonyíték arra, hogy a keresleti fellendülés továbbra is robusztus, miközben az omikron hatása egyre gyengébb. A hír, miszerint Kína a jövő hónapban felszabadítja az olajat stratégiai tartalékából magában hordozta a lehetőséget, hogy megzavarja a ralit. Ez azonban nem következett be. A Fehér Ház dönthet úgy, hogy több nyersolajat szabadít fel a stratégiai kőolajtartalékból, a tavaly novemberben bejelentett 50 millió hordón felül. Amikor Biden tavaly kijelentette tervét az alacsonyabb kiskereskedelmi üzemanyagárak érdekében, sok elemző arra figyelmeztetett, hogy ha lesz hatása ennek a lépésnek akkor az csak rövid életű lesz. Ez be is bizonyosodott, igazuk lett az elemzőknek. Így tehát a mostani kijelentésétől sem számíthatunk tartós megoldásra.

Forrás: oilprice.com; reuters.com