2024 november 15

Szűk volt a kínálat, mégis esett az olajár – itt a magyarázat

Az előző heti 125 dolláros szintek után, a Brent nyersolaj hordónként 113 dolláron zárta a heti kereskedést. Ezzel a szentiment teljes fordulatot vett és a medvék vették át a kezdeményezést. Úgy tűnt ezen a héten tovább folytatódik a csökkenés hiszen a szentiment továbbra is inkább dél felé irányította az árakat. Ezt erősítette a szerdai nagymértékű csökkenés, amelyet Joe Biden amerikai elnök terve okozott. Az árfolyamok megszelídítése érdekében a járművezetők üzemanyagköltségeinek csökkentését vetette fel. Bár ez olcsóbb kínálatot jelent, amely a kereslet emelkedését okozhatja, ezzel szűkebb piacot eredményezve, a piac Biden lépése miatt arra számít,, hogy további intézkedéséket fog tenni az amerikai elnök az árak megszelídítésére. Ezen felül természetesen a magas infláció okozta recessziós félelmek továbbra is a medvék oldalán vannak, és lefelé hajtják az árfolyamot. Bár a nap végére volt egy kisebb korrekció, de a veszteségek nagy részét megtartották.

A szerdai kereskedési nap végén tapasztalt felhajtó erő tovább húzódott, és a következő két napon megmentette a nyersolajpiacokat a nagy heti veszteségtől. A zárás előtt majdnem minden veszteségét visszaszerezte egy nap alatt. Az utolsó nap ellenére egész héten egy gyengélkedő tendenciát láthattunk, annak ellenére, hogy a kínálat továbbra is szűkös. Az OPEC tagállamok szabad kapacitása korlátozott, és kevesen tudnak emelni a kibocsátásukon. Így a csoport által kiszabott kvótákat is nehezen tudják elérni. A pandémia alatt keveset fektettek bele az iparágba, hiszen egyre nagyobb teret nyert a zöld energia. Ez az alulfinanszírozás azonban azt okozta, hogy a pandémiából való kilábalás után nem tudták felvenni a gazdaságok fejlődésének iramát az olajtermelő országok. Ezen szűkös piaci viszonyok ellenére a pénteki nap kivételével főleg csökkenést láthattunk, amely egy ilyen környezetben szokatlan.

A Fed döntései segítik a medvék térnyerését

Az energia szakértő Dan Yergin szerint egyik legnagyobb oka annak, hogy az olajárak csökkentek az elmúlt hónapban annak ellenére, hogy a piac még mindig szűk, hogy a Fed agresszív politikát folytat. Az olajárakat a háború emelte rekordmagasságokba. Az invázió után a Brent árfolyama egészen 140 dollárig emelkedett. Május vége óta azonban a Brent hordónként több mint 120 dollárról 110-es szint köré húzódott vissza. Ezzel 10 százalékos csökkenést regisztrált. Mellette a WTI hasonló tendenciát mutatott a maga 9 százalékos esésével. Federal Reserve úgy döntött, hogy az infláció gyengítése a prioritás. Erős kamatemeléseket jelentett be, és tartja továbbra is agresszív politikáját még azzal a kockázattal is, hogy a gazdaságot recesszióba dönti. Természetesen a recesszió félelmei negatívan hatnak az olajárakra, hiszen a gazdaságok fejlődése lelassulna. Szerdán, Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy a központi bank eltökélt szándéka, hogy csökkentse az inflációt, ennek ellenére elismerte, hogy akár recessziót is elindíthatnak. Olyan forgatókönyvre, amelyben az agresszív politika és a szűkítések nem okoznak recessziót, kicsi az esély.

(www.shutterstock.com)

Az árakat feljebb húzza Putyin háborúja

Ami azonban korlátozza az árak csökkenését az az orosz-ukrán háború. Vlagyimir Putyin kibővítette a háborút az ukrán csatatéri háborúból az európai gazdaság egészére. Nehézségeket próbál létrehozni, amelyek akár a koalíció szétesését is okozhatják. Oroszország az Északi Áramlat 1 csővezetéken keresztül korlátozta Európába irányuló gázellátást is, amellyel felgyorsította az orosz gázcsapokról történő leválás tervét. Ezek a cselekedetek félelmet keltettek az európai tél előtt. A régió hatóságai most arra törekszenek, hogy földgázkészleteiket feltöltsék a hideg időszak előtt. Az olajembargó, amelyet Európa a háborúra adott válasz gyanánt, szankcióként vetett ki az oroszokra tovább szűkítette a kínálatot. Ezzel az áraknak erős támogatást biztosított. Több országban is árstoppot vezettek be, azonban egyes helyeken még ennek ellenére is emelkednek az árak, illetve vannak országok, ahol nincs elég kínálat. Magyarország azonban erős kontrollt mutat, és az árakat stabilan tartja már a november 15-én bevezetett árstop óta, és a kínálat is elégségesnek bizonyul. Az Európai Unió tagállamai közül nálunk a legolcsóbb az üzemanyag.

(www.shutterstock.com)

A pénteki kereskedési időszak végére azért kissé elszabadult az olaj árfolyama. A WTI 3 százalékos pluszban zárt 107 dollár felett. Míg a Brent kisebb mértékben 2,5 százalékban emelkedett, de egy hordó értéke már 113 dollárnál jár.

Forrás: cnbc.com

Címlapkép: Shutterstock