2025 január 17

Szörnyű helyzetben vannak az olajkitermelők

„Igazán szörnyű helyzetben vagyunk” – mondta kedden a CERAWeek by S&P Global rendezvényen. „Soha nem szembesültünk még olyan forgatókönyvvel, amelyben növelnünk kell a termelést, miközben valójában nemcsak a mi iparágunk, hanem a világ minden iparágának ellátási láncát érinti a világjárvány.”

Az amerikai termelők nagyrészt arra számítottak, hogy idén szinten tartják a termelést, és a nyersolaj árának emelkedésével szemben a termelést nem lehet csak úgy felpörgetni, mondta Hollub.  „Most, az ellátási lánc kihívásai miatt mindenféle kísérlet a mostani – és gyors ütemű – növekedésre nagyon-nagyon nehézzé válik” – mondta.

Hollub szerint az olajban gazdag Permian-medencében a termelés a pandémiát megelőző csúcspont körül van, és Hollub szerint a régiónak jelentős kihívásokkal kell szembenéznie a termelés további növelésében. Elmondása szerint ez az egyetlen olyan palamedence az Egyesült Államokban, amely képes növelni a termelést.

A nehézségek egy része a régió kútjainak életciklusából adódik, és abból, hogy a csúcspontjukon már túl lévő kutak csökkenését ellensúlyozni kell. Az iparág azonban olyan kihívásokkal is szembesül, amelyek az egész gazdaságra visszahatnak, ideértve a munkaerőhiányt és a nyersanyagok biztosításával kapcsolatos problémákat. Miközben az iparág felkészült ezekre az akadályokra, arra nem készült fel, hogy a termelést gyorsan kell növelni.

„Az Egyesült Államokban a termelés növelésére irányuló felhívás, különösen az ellátási lánc kihívásai miatt, jelenleg nem valósulhat meg azon a szinten, amelyre nem csak az országunk, hanem a világ számára is szükség van. Ma jelentős kihívást jelentő forgatókönyvvel állunk szemben” – mondta. Az energiavállalatok teljesen más iparágként kerültek ki a világjárványból. Míg a korábbi években minden a növekedésről szólt, most a tőkefegyelemről. A világjárványt követően a vállalatok az adósságok visszafizetésére, a részvényeseknek történő készpénzvisszafizetésre és a kiadások visszafogására összpontosítottak.

Hollub szerint a befektetők a tőkefegyelmet „lényegében növekedés nélkülinek” tekintik. Elmondta azonban, hogy az Oxy „hatalmas készlettel rendelkezik kiváló minőségű befektetésekből”, amelyeket világszerte és különösen az amerikai palamedencében végezhetne, de egyelőre a részvényeseknek történő tőkekihelyezésre összpontosít. A múlt hónapban bejelentette, hogy negyedéves osztalékát 1 centről 13 centre emeli részvényenként.

„Most úgy érzem, hogy igenis szükségünk van arra, hogy készpénzt juttassunk vissza a részvényeseknek osztalék vagy visszavásárlás formájában, különösen a jobb ciklusokban” – mondta, hozzátéve, hogy az Oxy úgy pozicionálja magát, hogy 40 dolláros hordónkénti olajár mellett már nullszaldós legyen.

A West Texas Intermediate nyersolaj határidős ügyleteivel, az amerikai olaj referenciaértékével 126 dollár körül kereskedtek kedden hordónként. Az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez péntek este benyújtott bejelentésből kiderült, hogy Warren Buffett Berkshire Hathaway cége részesedést szerzett az olajtársaságban. A Berkshire 91,2 millió Occidental-részvényt birtokol, ami a pénteki 56,15 dolláros záróárfolyamon 5,1 milliárd dollárt ér. Közben Carl Icahn a The Wall Street Journal beszámolója szerint eladta a vállalatban lévő 10 százalékos részesedését.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/08/oil-producers-in-a-dire-situation-and-unable-to-ramp-output-says-oxy-ceo.html