2024 november 15

Száguld az olaj a Fed döntés után

A szerdai Fed találkozó után az olaj referenciaértékek bezuhantak, és a napi zárásra 1,5 százalékos mínuszt könyveltek el. Mindez annak köszönhető, hogy a döntés után a Fed jelezte, a kamatemelések idén még nem értek véget, ezzel veszélyeztetve a globális keresletet. Ehhez csapódott még, hogy a legfrissebb adatok, – amelyet pár órával a Fed döntés után tettek közzé – váratlan emelkedést mutattak az amerikai nyersolaj készletekben. A gyengébb kereslet és az erősebb kínálat pedig letolta az árfolyamot. A Fed tehát most nem változtatott, azonban idén még valószínűleg további fél százalékponttal emelik majd az irányadó kamatot. A magasabb kamatlábak erősítik a dollárt, ezzel a dollárban denominált olajat drágábbá teszik más valuták tulajdonosai számára. A Fed mostani döntése viszont ösztönzi a gazdasági növekedést és az olaj iránti keresletet.

Nem tartott sokáig az öröm, sokat drágult az olaj

Az olajárak mintegy 3 százalékkal gyarapodtak, és ezzel egyhetes csúcsra emelkedtek csütörtökön. A hirtelen szentimentváltást a gyengébb amerikai dollár okozta. A dollár index ugyanis január óta nem szedett össze egy hét alatt ekkora mínuszt, mint most. Sőt mi több, az elmúlt három hetet pirosban zárta a zöldhasú indexe. Ezen időszak alatt a 104-es szint feletti értékekről csúszott 102 alá. Eközben a WTI a hét utolsó két napján 3 dollárt emelkedett, és elérte a 71,4 dollárt. Brent ennél sokkal magasabban, 76,6 dollárnál jár. A magasabb olaj árfolyam viszont drágíthatja majd a hazai üzemanyagárakat is.

A ralit segítette az is, hogy az adatok szerint éledezik a világ második legnagyobb gazdasága. Ha beindul a Kínai gazdaság, akkor az olajszomját nehéz lesz kielégíteni. A csütörtökön közzétett adatok szerint a kínai olajfinomítók teljesítménye májusban 15,4 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi értékekhez képest. Az olaj iránti kínai kereslet az év második felében várhatóan továbbra is biztos ütemben fogja folytatni az emelkedést. A Price Futures Group elemzője, Phil Flynn szerint a kínai adatok indították el az olajár ralit, amelyre aztán rásegített a dollár helyzete, miközben az EKB tovább emelte a kamatlábat, 22 éve nem látott szintekre.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock