2024 december 26

Rohamosan drágul az üzemanyag és a nyersolaj

Az elmúlt két héten a fekete arany árfolyama gyökeres változáson esett át, és a 100-110 dolláros intervallumból hatalmas erővel tört ki. Az árfolyamok egészen 120 dollárig emelkedtek, és az elemzők szerint ezt a szintet meg is fogják tartani. Lényegében majdnem ott tartunk, ahol az ukrán háború kezdete után voltunk, és ez elég rémisztő. Nincs kilátás a járművezetők megkönnyebbülésének lehetőségére a közeljövőben. A Brent nyersolaj árfolyama az olajembargó kijelentése után 122 dollárig emelkedett a pánik miatt, ezzel március óta a legmagasabb szinteken járt. Az árak azóta kissé visszaesettek a 117-es szintre, nagyrészt az elvárások miatt, hogy az OPEC több olajat fog kibocsátani. Ez azonban nem lesz elég ahhoz, hogy megkönnyítse a fogyasztók fájdalmát, vagy hogy megszelídítse a globális inflációt. Bár csütörtökön 112 dollárig süllyedt vissza az árfolyam, a nap végére szignifikáns nyereséget tudott feljegyezni.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/BRENT/6H5bG27x-Brent-prices-are-on-the-rise/”
options= ‘6H5bG27x’]

Pénteken már újra a 120 dollár alját súrolta, és az uniós embargó és a kereslet élénkülése Kínában továbbra is magas szinten fogja tartani őket. „Abban az esetben, ha a kínai kereslet visszatér a lezárások felemelése után, és Oroszország termelése továbbra is csökkenést mutat, akkor az év elején látott 139-es csúcs újbóli tesztelését sem lehet kizárni a lehetőségek közül,” jelezte Matt Smith a Kpler elemzője. Hozzátette, hogy az aggodalom ezúttal azért van, mert a kínálati oldal gyengélkedik, ami azt jelenti, hogy még akkor is, ha recesszióba kerülünk nem feltétlenül láthatjuk majd az árak jelentős csökkenését a kutakon.

A kereslet miatt most nem szakadhat be úgy az árfolyam mint 2008-ban

Még akkor is, ha a szárnyaló infláció és a lassú növekedés a recesszió kísértetét idézi elő, a globális olajkereslet valószínűleg nem fog annyira csökkenni, hogy az árak olyan szinten beszakadjanak mint 2008-ban.

down
(www.shutterstock.com)

Az Európai Unió pénteken hivatalosan elfogadta olajembargóját Moszkvával szemben, amely az Ukrajna inváziója miatt kiszabott hatodik szankciócsomag része. A legtöbb országnak hat hónapja van az orosz nyersolaj kiiktatására, és az összes többi olajterméknél pedig nyolc hónap áll rendelkezésükre. Várhatóan továbbra is vásárol olajat Oroszországtól az unió, azonban alternatív beszállítók után kezdett nézni. Az Angolából származó nyersolaj behozatala a háború kezdete óta megháromszorozódott, míg a brazil és az iraki mennyiség 50, illetve 40 százalékkal nőtt. Ezeket azonban messzebbről importálják, így tehát az árak ez miatt nehezen tudnak majd csökkenni a közeljövőben. A kormányok néhány dolgot tehetnek az árak enyhítése érdekében, beleértve az üzemanyag-támogatások felajánlását és az árak korlátozását a kutakon. A világnak arra lenne legnagyobb szüksége, hogy a kínálat szignifikánsan emelkedjen, de ezt egyelőre nem a legvalószínűbb forgatókönyvként tartják számon.

Újra játékban Kína

Hónapokig tartó zéró-covid stratégia Sanghajban és Pekingben, valamint más nagyobb kínai városokban történő alkalmazása miatt a világ legnagyobb olajimportőrének kereslete megcsappant. Mivel azonban a kínai kormány elkezdi lazítani ezeket a korlátozásokat, a kereslet megemelheti az árakat. Az elemzők nem számítanak arra, hogy a kínai kereslet hirtelen visszatérjen hiszen a korlátozások feloldásának fokozatos megközelítését alkalmazza Kína. Ennek ellenére a legnagyobb medve impulzus ezzel megszűnt, így újabb okunk van arra, hogy az árak emelkedésére számítsunk.

(www.shutterstock.com)

Az Egyesült Államokban az üzemanyag iránti kereslet szintén meglehetősen kitartónak bizonyult a fájdalmasan magas árak ellenére. A szombati nappal záródó héten mindössze egy 5 százalékos csökkenést jegyeztek fel a kutakon az előző évi időszakhoz képest. Ahhoz képest, hogy az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest az üzemanyagárak 50 százalékkal emelkedtek, az 5 százalék elenyésző értéknek tűnhet. Bár szárnyaló gázárak ellenére sem nem enyhül az üzemanyagkereslet, azonban az egyének elkezdhetnek kevesebbet költeni más árukra és szolgáltatásokra, amely nagy csapás lenne az amúgy is ingatag gazdaságra.

Általában, ha egy termék ára megemelkedik, akkor a kereslet iránta csökkenni fog, azonban ezt most még nem látjuk az olajnál, még azokban az állomokban sem, ahol az árfolyam eléri gallononként a 6,21 dollárt. Továbbra is nagy kérdés tehát, hogy mikor érjük el azt a szintet, amely már a kereslet visszaesését okozhatja.

Forrás: cnn.com

Címlapkép: Shutterstock