Rendkívüli Hírek:

2024 november 23

Pfizer újítása – a járvány hatása az olajra

Erős volatilitás jellemzi a nyersolaj piacát továbbra is. Az olajárak szerdán emelkedtek az Egyesült Államok készleteiben bekövetkezett, vártnál nagyobb csökkenés után. Lerázták az omikron koronavírus változat elterjedése miatt felmerülő aggodalmakat, amelyek a gazdasági tevékenységre gyakorolt várható hatás miatt alakultak ki. A Brent olaj 1,31 dolláros pluszban zárta a szerdai napot, amely 1,8 százaléknak felel meg, ezzel újra 75 dollár felett van egy hordó ára. A WTI is hasonló eredményeket ért el a maga 2,3 százalékos gyarapodásával. Egy hordó ára a nap végén 72,76 dollár volt. Az Egyesült Államok készletei a vártnál nagyobb mértékben csökkentek, 4,7 millió hordóval. Bár ez részben az év végi adó megfontolások miatt történt. Ezek arra ösztönzik a vállalatokat, hogy ne tároljanak nyersolajjal töltött hordókat. „Láthattunk csökkenést a termelésben, láthattunk csökkenést a készletekben, úgyhogy ez a piacra támogató hatással volt, így az árak is magasabbra kúsztak. Az ellátási szintek mindenhol az átlagnál alacsonyabban vannak, így kevés hely van hibázni,” mondta Phil Flynn, a Price Futures Group vezető elemzője.

A félelem még mindig jelen van, ez mérsékli az olaj raliját

A koronavírus által vezérelt mobilitási határok az egész világon hozzáadódtak az üzemanyag kereslet csökkenésének félelmeihez. Németország, Írország, Hollandia és Dél-Korea azon országok közé tartozik, amelyek az elmúlt napokban részleges vagy teljes lezárásokat vagy más intézkedéseket hoztak életbe. Az olajpiac raliját részben az is ösztönözheti, hogy az Európai közművek áramforrásukat a földgázról fűtőolajra cserélik a kontinens rekord magas árai miatt. Amit most látunk a gáz árában, ez a gyarapodás egy tartós átálláshoz fog vezetni. Ez váratlan keresletet jelent, amely a következő néhány hónapban fennmarad,” mondta Andrew Lipow.

Mire számíthatunk az új variánstól, hogyan készülnek fel a vakcina gyártók?

Még mindig nem tisztázott, hogy az omikron változata halálosabb-e, mint a delta, az elmúlt hónapok uralkodó variánsa. Egy dél-afrikai tanulmány szerint a vírus kevésbé valószínű, hogy embereket kényszerít majd a kórházba. Közben a kormányok világszerte megpróbálják megfékezni a változat gyors terjedését. A Moderna vezérigazgatója, Stephane Bancel kedden elmondta, hogy a vakcina gyártója nem vár semmilyen problémát egy emlékeztető oltás kifejlesztésében az omikron változat elleni védelem érdekében. A Pfizer, a Covid-19 vakcinák egyik fő gyártója elmondta, hogy vírusellenes covid-19 tablettát otthoni használatra hagytak jóvá azoknak az embereknek, akik elkapták a vírust. Ezzel csökkenthetik a kórházi betegek számát, és a tüneteket is enyhíthatik.

Miért nem tűnt még el az olaj a mindennapjainkból?

A szén-dioxid kibocsátás miatt felmerült aggodalmak, a bolygónk megvédése, és a környezetünk segítése oda vezetett, hogy idén összeült a COP26. Ennek hallatán félhettek az olajtermelők, hogy elvesztik vagyonuk fő forrását. Azt azonban, hogy miért van bukásra ítélve az egész ülés, és a törekvések ritkán említik meg. Az egésznek az oka a kognitív disszonancia és a szuperfogyasztók. A disszonancia leegyszerűsítve ebben az esetben arról szól, hogy látjuk magunkat és hogyan szeretnénk látni magunkat, és a kettő közötti különbség. Egy tavaly decemberi ENSZ-jelentés pontosan megmutatja, kik azok az emberek, akik a szén-dioxid kibocsátás nagy részéért felelősek, és nevezhetjük őket szuperfogyasztóknak. A világ leggazdagabb embereinek felső 10 százaléka, akik az ENSZ szerint a világ szénlábnyomának 50 százalékát teszik ki. A leggazdagabb 1 százalék felel 15 százazékért. Ezzel csupán csak arra a tévedésre szerettek volna rámutatni, hogy a világ népességének másik 90 százaléka, amely a világ szénlábnyomából mindössze 50- százalékát képviseli, képes a világot zöldebbé tenni. Így nagy nyomás helyezkedik azokra a fejlődő országokra, akik csak most kezdik elsajátítani az energiabiztonságot, a szénerőműveknek köszönhetően.

A hét zárásának közeledtével az árakat kisebb mértékű csökkenés érte

Csütörtökön a WTI 0,55 százalékot zuhant, ezzel újra a 72 dollárhoz került közelebb. A Brent olaj 0,49 százalékot esett, ezzel bekerült újra a 75 dolláros határ alá. Lehet látni, hogy az omikron hatása azért jelen van. Hiszen hiába a pozitív hangulat, amely szerdán uralkodott, az emelkedést visszafogják a még fennálló aggodalmak.

Forrás: reuters.com; oilprice.com