2025 január 18

„Oroszország leállítja az európai gázt, ami katasztrofális téli árakat eredményezhet”

„Ez most egy kockázatos piac” – mondta Perkins, a Skylar Capital Management vezérigazgatója és vezető kereskedője a CNBC-nek. „Pánikgombos üzemmódban vagyunk” – tette hozzá Perkins. „Ha Oroszország elzárja a gázt és az olajat, Európa ezen a télen kapkodni fog, hogy fenntartsa a fűtést, és egyszerűen csak fenntartsa a gazdaságát” – mondta. Az orosz Gazprom kedden arról tájékoztatta Lengyelország és Bulgária állami gázszolgáltatóit, a PGNiG-et és a Bulgargaz-t, hogy leállítja a gázszállításokat, miután a két ország visszautasította Vlagyimir Putyin elnök azon követelését, hogy orosz rubelben fizessenek a szállításért. Az eszkaláció miatt szerdán több mint 20 százalékkal emelkedett a holland nagykereskedelmi gázszerződés napra előre szóló, Európa számára referenciaértéknek számító ára. A holland TTF földgáz határidős ügyletek csaknem 60%-os emelkedést mutatnak az elmúlt évben.

„Magas árra és sok volatilitásra számítsunk a következő néhány évben” – figyelmeztetett Perkins, aki határidős piaci kilátásait „kissé medvésnek”, de „konstruktívnak és bikaerősnek” minősítette hosszú távon. „Tekintettel arra, hogy az árak jelenleg hol vannak, és az LNG [cseppfolyósított földgáz] áramlására Északnyugat-Európába, ez valójában egy „medvés” helyzet, kivéve, ha az orosz gáz teljesen kivonul” – mondta. „Tekintettel arra, hogy kilőtték az első rakétát… mindenki más figyelmeztetve van, így ezek a „medvés” fogadások visszavágásra kerülnek” – tette hozzá. „Télen minden fogadásnak vége” – mondta Perkins. „Az orosz gáz nélkül, amely a gázellátásuk vagy a gáz iránti keresletük mintegy 40%-át teszi ki, nagyon nehéz elképzelni, hogy a piac hogyan tud egyensúlyba kerülni anélkül, hogy elfogyna a gáz.” Tavaly az Európai Unió 155 milliárd köbméter földgázt importált Oroszországból, ami az EU gázimportjának mintegy 45%-át és a teljes gázfogyasztás közel 40%-át tette ki – derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség nemrégiben közzétett jelentéséből.

Az európai politikai döntéshozók visszautasították Putyin követelését, mondván, hogy az sérti a már dollárban vagy euróban kötött szerződéseket. Európa még mindig mérlegeli az orosz import teljes betiltását, annak ellenére, hogy nagymértékben függ Oroszországtól az energiaellátásban. Az európai energiaügyi miniszterek várhatóan már a jövő hét hétfői franciaországi találkozón megvitatják a következő lépéseket – derül ki a Reuters friss jelentéséből. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia már megtiltotta az orosz energiaimportot, de az orosz ellátástól nagymértékben függő európai országok, mint például Németország, vonakodtak követni. Németország jelezte, hogy az év végére le tud válni az orosz olajról.

„Ez egyértelműen a gázpiaci kockázatok eszkalálódását jelenti” – fogalmaztak a MUFG elemzői csütörtöki kutatási jegyzetükben, és az orosz tilalmat „jelentős fordulópontnak nevezték az európai gázpiacok számára”.  „Úgy véljük, hogy mind az EU-nak, mind Oroszországnak érdekében áll olyan megoldást kidolgozni, amely a gázfizetéseket összhangba hozza az EU jogi követelményeivel … tekintettel arra a példátlan teherre, amelyet a gázáramlás leállítása jelentene az egész kontinensen” – fogalmaztak a MUFG elemzői, akik arra figyelmeztettek, hogy az Északnyugat-Európába irányuló orosz áramlások „azonnali megszakítása” „hosszabb időre” 200 euró/megawattóránként magasabbra emelheti a TTF-árakat.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/04/28/russia-halt-of-european-gas-could-see-catastrophic-winter-pricing-trader.html