2025 január 11

Óriások színpadán – Amerika harca a szaúdi olajért

Nem volt mindig ekkora feszültség a két ország vezetői közt. Bizalommal kezdődött kapcsolatuk hét évtizeddel ezelőtt, amikor szoros szövetséget hoztak létre. Az Egyesült Államokat és Szaúd-Arábiát, az emberi jogok és az arab-izraeli konfliktus különbségei ellenére az olaj nagyon közel hozta egymáshoz. Az Egyesült Államok védelmet biztosított a szaúdi uralkodóknak, akik cserébe megígérték, hogy hozzáférést adnak az ország hatalmas olajtartalékaihoz. Nagyon sok nézeteltérést bírt ki a kapcsolat, azonban a mostani, feszültségekkel teli idők meggyengítették a szövetséget. Az Egyesült Államok már nem annyira függ a szaúdi olajtól, a szaúdiak pedig kevésbé bíznak az amerikai védelemben.

(www.shutterstock.com)

Fenyegetések és konfliktus – az olaj sötét oldala

A koronavírus és az orosz-ukrán háború megnehezítette az együttműködést. Az OPEC kartell jelentős mennyiségű vágásokat jelentett be, hiszen próbálták elkerülni az olajpiac összezuhanását. Minden érmének két oldala van. A vágás után nem tudtak visszaállni a kitűzött termelési kvótákra. Ez hiányt alakított ki a piacon. A háború kirobbanása utáni pánik fokozta az aggodalmat és a Brent árfolyama minden idők egyik legmagasabb értékét jegyezte fel, 140 dollárt. Ennek köszönhetően jelentős profitra tettek szert az OPEC tagállamok.

A Biden-adminisztráció törekvése sem segített felgyorsítani a hiányzó kínálat pótlását. Több hónapon keresztül jelentős hiányban szenvedett a piac. Bidennek nem tetszett az OPEC hozzáállása, és többször is felszólította őket a termelt mennyiségek emelésére. Ennek ellenére tavaly ősszel újabb csökkentést jelentett be az OPEC, melynek célja az árfolyamok 90-100 dollár közti stabilizálása volt. A napi 2 millió hordós csökkentés után Joe Biden a lépést szaúdi árulásaként kezelte, és meghatározatlan következményekkel fenyegetett. Az akkori döntés csak rövid távú ralit okozott. 2023 márciusában az árfolyamok már rekordalacsonyan, 70 dollárnál jártak, a tavalyi csúcsok felénél.

(www.shutterstock.com)

A piac nem számított újabb vágásra, azonban az OPEC meghúzta a váratlant. A döntés szerint további napi 1,16 millió hordóval csökkentik a termelést. A termelés korlátozásával Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb nyersolaj-exportőre, és az OPEC egyik legkiemelkedőbb tagja, magasan tartathatja az árakat, tovább fűtve az inflációt az egész világon. A változás arra kényszerítheti az amerikaiakat és másokat, hogy az infláció közepette még többet fizessenek az üzemanyagért. A két ország kapcsolata tehát láthatóan egyre rosszabb azonban a megoldásáért nem áll sorban egyikőjük sem.

Forrás: washingtonpost.com

Címlapkép: Shutterstock