2025 július 18

Olajpiacon újabb robbanás – Az OPEC bukik, Trump és a háború felforgatja az olajbizniszt

Hiába esett vissza az olajexportból származó bevétel, a befektetők minden eddiginél aktívabbak az olajpiacon. A geopolitikai válságok és Trump újabb kereskedelmi háborúja megtette a hatását: történelmi rekord született az olajügyletek számában. Az olajárak néhány hét alatt mélypontról csúcsra ugrottak, miközben a világ vezető exportőrei közül egyre többen szenvednek bevételkiesést.

Csökkenő bevételek, feszültebb piac

Az OPEC éves jelentése szerint a tizenkét OPEC tagállamoknak 2024-ben összesen 651,99 milliárd dollár bevételt könyvelhettek el olajexportból. Ez 3,86 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest – olvasható a szervezet éves jelentésében.

A legnagyobb zuhanást Szaúd-Arábia szenvedte el, bevételei közel 10 százalékkal csökkentek, 223,372 milliárd dollárra.

Ezzel szemben néhány ország erős növekedést mutatott. Venezuela bevétele 40,37 százalékkal, 18,372 milliárd dollárra nőtt. Irán is pozitívan könyvelte el a tavalyi évet és 13,73 százalékkal, 46,776 milliárd dollárra nőtt az olajexportja.

Az OPEC tagjai napi 19,01 millió hordó olajat exportáltak, ez 3,55 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A legnagyobb felvevőpiac továbbra is Kína volt, amely a teljes kivitel 27,24 százalékát szívta fel. Más ázsiai országok olajexportja 16,15 százalék volt. India is nagy százalékkal van jelent az olajexportban és 11,32 százalék olaj ment Indiába. Európa részesedése pedig 17,28 százalék volt.

Kereskedési rekordot hozott a háborús feszültség és Trump újabb háborúja

Az olajpiac másik oldala viszont egyre komolyabb. Az Interkontinentális Tőzsdén (ICE) rekordot döntöttek az olajjal kapcsolatos határidős és opciós ügyletek. Ennek fő mozgatórugói főleg Donald Trump újabb kereskedelmi háborús fenyegetése. A közel-keleti régióban az Irán és Izrael közötti konfliktus eszkalációja is komoly ármozgató hatással volt az elmúlt időszakban. Az OPEC+ májusi termelési növelése pedig átmenetileg letörte az árakat.

A Brent nyersolaj ára május 5-én négyéves mélypontra 60,23 dollár/hordóra esett. Másfél hónappal később, június 19-én 78,85 dollárig emelkedett, ami az év eddigi legmagasabb szintje. Ezt követően újra változtak az árfolyamok.

Az idei évben megdöbbentően nagy volt a kereskedés az olajpiacon

2025 második negyedévében a befektetők több mint 219 millió olajügyletet kötöttek, ami rekord a tőzsde történetében.

Az ügyletek az alábbiak szerint alakultak:

  • 99,5 millió dollár Brent határidős ügyletből származott
  • 20,3 millió dollár Brent opciós ügyletből jött
  • 30 millió dollár pedig a WTI (Cushing) ügylet volt
  • 3,2 millió dollár a Midland WTI ügyletből származott

Ez az aktivitás jól mutatja, hogy a piac nem csak politikai feszültség miatt, hanem spekulációs oldalról is növekszik.

Címlapkép forrása: Unsplash

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.