2025 február 06

Olajárak zuhanása: Kína-USA kereskedelmi háború és gyengülő kereslet

Az olajárak több mint 2%-ot estek szerdán, miután az Egyesült Államokban a nyersolaj- és benzinkészletek jelentős növekedése gyengülő keresletre utalt, miközben egy új Kína-USA kereskedelmi háborútól való félelmek tovább súlyosbították a gazdasági növekedés iránti aggodalmakat. A Brent típusú nyersolaj ára 1,59 dollárral, azaz 2,09%-kal csökkent, és hordónként 74,61 dollárra állt be. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj ára pedig 1,67 dollárral, azaz 2,3%-kal esett, hordónként 71,03 dollárra.

A készletek növekedése és a gyengülő kereslet

Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala (EIA) szerint az amerikai nyersolaj-készletek jelentősen növekedtek az elmúlt héten, mivel a finomítók karbantartási munkálatokat végeztek a gyenge benzinkereskedelem miatt. John Kilduff, az Again Capital partnere szerint a finomítók jelenleg nem igénylik a nyersolajat, és a karbantartásra összpontosítanak a gyenge benzinkereskedelem miatt.

Kína és az USA kereskedelmi háborúja

A Kína és az USA közötti új kereskedelmi háborútól való aggodalmak is nyomást gyakoroltak az olajárakra. Kína kedden bejelentette, hogy vámokat vet ki az amerikai olaj, folyékony földgáz és szén importjára, válaszul az USA által a kínai exportokra kivetett vámokra. Ez a lépés a WTI árfolyamát 3%-kal lejjebb vitte, ami a legalacsonyabb szint volt december 31. óta.

Andrew Lipow, a Lipow Oil Associates elnöke szerint a Kína által az amerikai importokra kivetett vámok csökkentik az irántuk való keresletet, és ezeket az árukat más piacokra kell átirányítani.

Irán és az OPEC szerepe

Szerdán Irán elnöke, Masoud Pezeshkian felhívta az OPEC tagországokat, hogy egyesüljenek az esetleges amerikai szankciók ellen. Donald Trump korábbi amerikai elnök ugyanis bejelentette, hogy visszaállítja az Irán elleni „maximális nyomás” kampányt, amelyet első elnöki ciklusa alatt vezetett be. Trump első ciklusa alatt Irán olajexportjait szinte nullára csökkentette, miután újra bevezette a szankciókat az ország nukleáris programja ellen.

Ahmad Assiri, a Pepperstone bróker cég kutatási stratégiája szerint, ha ezek a szankciók újra bevezetésre kerülnek, az ellátási szűkület fenntarthatja az olajárak emelkedő tendenciáját, különösen az OPEC+ termelői lassú ellátási kiigazításai mellett. Az EIA becslései szerint Teherán olajexportjai 2023-ban 53 milliárd dollárt hoztak, míg 2022-ben 54 milliárd dollárt. Az OPEC adatai alapján a 2024-es termelés a legmagasabb szinten volt 2018 óta.

Az olajpiac kettős nyomása

Bjarne Schieldrop, a SEB vezető árupiaci elemzője szerint az olajpiac most két ellentétes erő között találja magát: egyrészt egy eszkalálódó kereskedelmi háborútól való félelem, amely károsíthatja a globális olajkereslet növekedését, másrészt pedig az iráni olajexportok hirtelen megszakadásának lehetősége.