2024 december 23

Mire kell figyelnünk a tőzsdéken az afgán konfliktus miatt?

Röviden összefoglalva egyetlen szóban: nyersanyagokra. Természetesen ez így önmagában nem feltétlen igaz, mert a világ tőzsdéin jelenleg inkább a pesszimizmus uralkodik. Ennek egy jókora részét az afganisztáni helyzet teheti ki, amelyről kedden már közöltünk egy gyors összefoglalót. Most nézzük meg, hogy miként jön a képbe Kína, és hogyan lehet a folyamatoknak hatása egyes nyersanyagokra, illetve vállalatokra. 

Hogy jön képbe Kína? 

Elmondjuk annak, aki nem feltétlen a közép-ázsiai térképészét szakértője, hogy Afganisztán észak-keletről Kínával határos. Az elmúlt két évtized amerikai jelenléte után, előbb a Trump-adminisztráció kezdte meg a csapatkivonásokat a térségből, majd a folyamatot Joe Biden kormánya zárta le az elmúlt hetekben. Számos szakértő korábban úgy vélte, hogy az országban az orosz befolyás nőhet az amerikaiak meghátrálásával. Ezzel szemben most már tényként közölhető, hogy az újonnan megalakuló tálib állam, feltehetően nagyon komoly gazdasági kapcsolatokat kíván kialakítani Kínával. A szándék pedig kölcsönös. 

Hogy jönnek ide a nyersanyagok? 

Afganisztán rendkívül gazdag olyan érintetlen ritkaföldfémekben, mint például a lantán, cérium, neodímium, valamint arany, ezüst, cink, higany és lítium tekintetében. Az az AllianceBernstein feltörekvő piacok vezető elemzője becslésének értelmében, az ország kincseinek értéke, 1 és 3 billió dollár közé tehető. Az elmúlt 20 évben azért is maradhattak érinthetetlenek ezen ritkaföldfémek, mivel az USA ennek meglétében látta az újonnan megalakuló afgán kormánynak majdani mozgásterét. Most azonban a tálib vezetés könnyen a kínai bányászat kezére adhatják az országuk tartalékait, amellyel rendkívüli likvid tőkére tennének szert. 

Milyen cégekre figyeljünk? 

Mivel az újonnan megnyíló bányászati területekkel egyre több ritkaföldfémek kerülhet ki a világpiacra, ezért azoknak rövid távon csökkenhet. Természetesen ez kevésbé érinti a befektetőket, mivel arányait tekintve kevesen fektetnek például lantánba az árutőzsdén. 

Megtörték a rallyt az alumíniumhoz köthető vállalat részvényei. Kékkel az Alcoa, lilával a Vedanta, zölddel az Aluminium Corp. – www.investing.com

Vannak azonban bizonyos szektorok, amelyeket magával ránthat az árszínvonal csökkenése. Elsőként vegyünk górcső alá néhány alumíniummal tevékenykedő nagyvállalatot. Az ügyben érintett az Alcoa Corp., a Vedanta Ltd., az Aluminium Corp. Of China Limited. Ezen cégek árfolyama egytől egyig zuhant az elmúlt napokban. 

Zuhannak a legnagyobb amerikai lítium-cégek is, lilával az Albemarle, kékkel a Livent. – www.investing.com

A másik széleskörben kereskedett szektorba a lítium kitermelés foglalkozó cégek sorolhatóak. Így például fontos megemlíteni az Albemarle-t, illetve a Livent Corp.-ot. Az elmúlt kereskedési napokban mindkét cég papírjai zuhantak. 

Lefelé fordultak a kínai ritkaföldfém bányavállalatai. A színekhez kapcsolható vállalatok lásd a következő bekezdésben. – www.investing.com

Végezetül itt van 4 kínai vállalat, amelynek portfóliójába a ritkaföldfémek bányászata tartozik. A grafikonon kékkel a China Rare Earth Holdings Ltd.; lilával a China Northern Rare Earth Group High-Tech Co. Ltd.; sárgával a JL Mag Rare-Earth Co. Ltd.; és feketével a Xiamen Tungsten Co. Ltd. piacairól, több százmillió dollár tűnt el az elmúlt napok eladásainak köszönhetően.  

A befektetők tehát most azt árazzák be, hogy a fent említett vállalatok jelentősen kevesebb bevétellel számolhatnak, amennyiben az afgán ritkaföldfém-tartalékok a világpiacra kerülnek. Csak érzékeltetésképpen zárjuk az ügyet a kínai külügyminiszter szavaival: “Peking készen áll a barátságos együttműködésre Afganisztánnal.”