2024 november 15

Máris elfogyott az erő, csökkent az olaj

Az olaj piacán már megint a medvéké volt a főszerep. Az hét második felében már merőben más szentimentet látunk a piacon, az olaj árfolyama újra délnek fordult. Az autósok örülhetnek, hiszen kissé veszélyesnek mutatkozott a hét elején látott erő. Az akkori tendencia hosszabb távú fennmaradása újra beindíthatta volna a benzin és a gázolaj drágulását. Az olajárak a csütörtöki kereskedés során mintegy 2 százalékot csúsztak. Az amerikai adósságplafon miatt kialakult politikai patthelyzet újra felerősítette a recessziós félelmeket a világ legnagyobb gazdaságában. Ezen felül az erősebb dollár további nyomást helyezett a fekete aranyra.

(www.shutterstock.com)

A problémák megmaradtak – a recessziós félelmek árnyékában élünk

Egy héttel ezelőtt már láthattuk milyen hatása van a recessziónak az olaj árfolyamára. A pánik mértéke múlt héten érte el a csúcsot a Fed találkozót követően. A Fed egy újabb 25 bázispontos emelést erőltetett rá az amúgy is komoly problémákkal küzdő gazdaságra. A környezet egyelőre viszont nem kedvez a bikáknak, és a legutóbbi enyhe korrekció után ki is fulladtak. Mostanra a referenciaértékek újra célba vették a mélypontokat. Az elmúlt két kereskedési időszak alatt a Brent árfolyama több, mint 2 dollárt zuhant, és az írás pillanatában már 75 dollár alatt járunk. A WTI esetében a csökkenés mértéke megközelítette a 3 dollárt, és egy hordó jelenleg kevesebb, mint 71 dollárba kerül.

Az Egyesült Államok adósságplafonjával kapcsolatos bizonytalanságok, a bankszektor közelmúltbeli problémái és a továbbra is fennálló recessziós aggodalmak sakkban tartják az olaj árfolyamát. A hosszabb ideig magasan tartott kamatlábak további stresszt okozhatnak a bankoknak. Ennek ellenére a Fed továbbra is tartja magát az elsődleges céljához, ami nem más, mint az infláció megszelídítése. Az, hogy ez a közeljövőben pontosan milyen változásokat fog hozni az olaj piacán pontosan nem lehet megjósolni. Azonban a recessziós félelmek erősödése már eddig is komoly nyomás alá helyezte a fekete arany árfolyamát.

Kőolaj-exportáló Országok Szervezete – ismertebb nevén OPEC – a 2023-as évre vonatkozó globális olajigényre vonatkozó előrejelzését továbbra is stabilan tartja, már harmadik hónapja. Az OPEC jelentése szerint a kínai gazdaságnak – a világ legnagyobb olajimportőrének – potenciális felemelkedése, ellensúlyozhatja a gazdasági problémákkal küzdő Egyesült Államok keltette pánikot.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock