2024 december 27

Már mindent kipróbált a piac, az olajárak mégsem bírnak csökkenni

Az elmúlt hónapokat az elviselhetetlenül magas üzemanyagárak jellemezték, melyek az olajárak folyamatos magas szintje miatt vannak jelen. Több elemző is úgy gondolta, hogy a 110-120 dolláros intervallum már rontani fogja a keresletet azonban ez nem így történt. A kereslet továbbra is erős, és a termelők még mindig nem tudták felvenni a ritmust. A kínálati hiány továbbra is jelen van a piacon, ezért az árak sem tudnak enyhülni a magas szintekről. Nagyon erős volatilitás jellemzi az árfolyamot, és naponta akár több, mint 5 dollárt is emelkedhet vagy eshet. Láthatjuk, hogy a piac nagyon hevesen reagál a makrokörnyezeti változásokra. A háború is egy ilyen mozgatóerő, illetve az ezzel járó embargók. Ezen tényezők erős ralikat indítanak el, a szűkösségétől való félelem miatt. Amik ezek ellen dolgoznak azok a recessziós félelmek. A félelem az elmúlt héten is letörte az olaj értékét. A piac beszakadt és egy nap alatt körülbelül 10 dollárt esett egy hordó olaj értéke.

Csökkentheti bármi még az árfolyamot?

A nagy volatilitás az elemzők előrejelzéseiben is megmutatkozik, hiszen a jelenlegi várakozások hordónként 65 dollártól egészen 380 dollárig terjednek. A recessziós félelmek ezen a héten uralták az olajpiacokat, mind a WTI, mind a Brent rövid időre 100 dollár alá esett. Ez azt a reményt adta, hogy akár a benzinárakban is enyhülést várhatunk, miután az amerikai országos átlag minden idők legmagasabb szintjére emelkedett, és több mint 5 dollárba került gallononként. Úgy tűnik azonban, hogy kevés remény van a kutakon bekövetkező jelentős csökkenésére, hiszen azóta mindkét referenciaérték visszapattant a háromjegyű küszöb fölé.

Biden tweetje nagy port kavart

Az Egyesült Államok elnöke azt kérte a benzinkutakat üzemeltető vállalatoktól, hogy csökkentsék az üzemanyagok árát, hiszen háború és globális veszélyek idejét éljük. A kapott válaszok nem voltak pozitívak. Néhányan rámutattak arra is, hogy a kiskereskedelmi üzemanyag-ipar nem így működik. Mások megjegyezték, hogy az üzemanyagtöltő-állomások tulajdonosai nem tesznek szert akkora profitra, mint ahogyan azt Biden feltételezte. Még Jeff Bezos is lecsapott az elnökre, és gyakorlatilag azzal vádolta, hogy vagy szándékosan félrevezeti az embereket, vagy az alapvető piaci dinamika mély félreértéséről tanúskodott tweetjével.

Tamar Essner a Vectis Energy Partners munkatársa elmondta, hogy még sok időbe fog telni, mire az országos átlag visszaesik 4 dollár alá, és ehhez először is egy keresletbeli csökkenés szükséges. Ezt jelenleg azonban legnagyobb valószínűséggel csak az árak további emelkedésének keresletre gyakorolt romboló ereje tudja kiváltani.

(www.shutterstock.com)

Patrick De Haan azonban tudott pár jó hírrel szolgálni. Jelentése szerint az amerikaiak naponta közel 100 millió dollárral kevesebbet költenek a benzinre, mint amikor az árak néhány héttel ezelőtt tetőztek, és erre óriási szükség van az enyhülés érdekében. Ezzel szemben Essner szerint viszont ennél még magasabbra kell emelkednie az áraknak, ahhoz, hogy a keresletre romboló hatással legyenek. Az, hogy milyen szint lenne az, ami már csökkenti a keresletet nem tudta megmondani, hiszen a piac nagyon volatilis. A legtöbb fogyasztási mutató valójában még mindig magasabban van most, mint 2019 ezen időszakában voltak, amikor a benzinárak határozottan alacsonyabb szinten jártak.

Jó hírek is ékeztek, csökken az országos átlag az USA-ban

Az AAA szerint az Egyesült Államokban szerdán az átlagos benzinár gallononként 4,779 dollár volt. Ezzel újabb csökkenést elkönyvelve az egy hónappal ezelőtti 4,865 dollárról. A jelenlegi árak majd 0,20 centes csökkenést mutatnak a júniusi rekordokhoz képest.

(www.shutterstock.com)

Nehéz tehát előre jósolni, hogy mire számíthatunk a héten, de a nagy beszakadás óta erősödést mutat az olaj, és elindult a felépülés útján. Így bekövetkezni látszik Essner előrejelzése, hogy mielőtt még a kereslet károsítása drasztikusan csökkenthetné az árakat, emelkednie kell az árfolyamnak. A recessziós félelmek múlt héten ezt az előrejelzést úgy tűnt semmibe veszik, azonban az akkor elért aljakról már körülbelül 9 dollárral magasabbra került a nyersolaj.

Ezt az emelkedést azonban könnyű volt előre látni. Bármi is történik a spekulatív piacon, nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a globális olajkínálat szűkös, miközben a kereslet nagyon élénk és még mindig növekszik. Ez egy erőteljes kombináció az árak emelkedéséhez.

Forrás: oilprice.com

Címlapkép: Shutterstock