Letört a grafikon-véget ért a vasérc ralija
A vasérc ára pénteken zuhanóban volt, és zsinórban az 5. heti negatív zárása felé tartott, hiszen a gyenge kereslettel kapcsolatos aggodalmak ellensúlyozták annak a reményét, hogy a kormány enyhít az adósság terhelt ingatlanszektor finanszírozási korlátozásain. A legnagyobb forgalmú vasérs a januári kiszállításra a kínai Dalian Commodity Exchange adatai szerint 1,6 százalékkal alacsonyabban zárta a napot, ezzel úton volt a heti 3 százalékos veszteséghez. A vas határidős piacán csütörtökön nagy óvatossággal voltak a kereskedők, miután az Evergrande az utolsó pillanatban teljesítette fizetési kötelezettségét, hiszen az ingatlanszektor a hazai vas igény körülbelül 25 százalékáért felel. A kérdés azonban inkább az, hogy a végrehajtása a kínai kormány által tervezett enyhítéseknek hogyan fog végbemenni. Az elemzők szerint Kína továbbra is erősen fog ragaszkodni a politikájához, ami a hitelfelvételi korlátozásokat jelenti, még akkor is, ha ezzel eddig az ingatlanfejlesztők megkönnyítették az otthonok megvásárlását, így emelve a keresletet. A vas és vasérc keresletének csökkenéséhez hozzátett, hogy az ArcelorMittal elmondta, hogy 2021-ben a kínai acélkereslet enyhe összehúzódását várja, az ország ingatlanszektora miatt.
A mozgatórugók között erős pozíciót foglal el a kínai kereslet esése
A vasércben lévő rali véget ért, mivel az árak több mint 65 százalékkal csökkentek, a májusban tapasztalt csúcsról. Múlt hét óta az árfolyamok mintegy öt százalékkal csökkentek. Az összeomlás oda vezetett, hogy az olyan minősítő intézetek, mint például a Fitch Solutions Country Risk and Industry Research leminősítették a vasérc kilátásait erre és a következő évre is. A 63,5 százalékos vastartalmú vasérc ára 87,50 dollárnál tartott, amely az elmúlt 17 hónap legalacsonyabbja volt. A Dalian árutőzsdén, amely egy kínai határidős tőzsde, a januári szállításra szánt vasérc határidős ügyleteit 82,59 dolláron jegyezték szerdán. A fő mozgatórugója ennek az esésnek a gyenge kereslet volt Kína részéről, amely októberben 4 százalékot esett, ezen felül ez volt már a második hónap egymás után amikor az importmennyiség csökkent. A vasérc behozatalának csökkenése összefügg az acélgyártás visszaesésével, amely tendencia már három hónapja tart.
Hogy vélekednek az elemzők a jövőről, maradni fog a gyenge kereslet?
Az ICRA Limited, amely egy indiai független és professzionális befektetési információs és hitelminősítő ügynökség, elmondta, hogy szerintük kínai acélgyártók hosszabb ideig gyenge hazai kereslettel számolhatnak, mivel a gazdaság a túlfűtött ingatlanpiac egyensúlyának helyreállításán megy keresztül. Az ingatlanpiac a kínai gazdaság egyik motorjaként funkcionált, amely két évtizeden keresztül hajtotta a gazdasági növekedést az országban. Szóval az új szabályozási rendszer, amely elkezdte visszafogni az ingatlancégek működését, valószínűleg hosszabb ideig káros hatással lehet az acéliparra. Nem meglepő hiszen Kína ingatlanpiaca felel a világ vasszükségleteinek 15 százalékáért. Az FSCRIR az előrejelzésein is változtatott. Úgy vélik, hogy az árak 2022-ben is nyomás alatt maradnak. 2021-re a tonnánként 170 dolláros árról már csökkentették előrejelzéseiket 155-re. Ami a következő évet illet, az eredeti 130 dolláros árfolyam helyett, most 110 dollárt tartják valószínűbbnek.
A Fitch Solutions szerint a lefele tartó trend nagy része már mögöttünk van
„Arra számítunk, hogy az árak 2022-re is nyomás alatt maradnak, mivel a kínálat javul és a kereslet növekedése lassul. Ennek ellenére a legnagyobb mínuszokat már magunk mögött tudhatjuk. Az árak 2022-ben már megtartják a mostani szinteket,” mondta a Fitch Solutions.
Nehéz helyzetben az ausztrál jegybank
Mivel Ausztrália nagymértékben függ a vasérc exportjának árbevételétől, a kibontakozó helyzet a jegybankot egy rossz pozícióba sodorta. Kifejezetten nehéz helyzetbe került az Amerikai Egyesült Államokban folyamatban levő politikai szigorítás miatt. Ha a jegybank emeli a pénzforgalmi díjat, akkor az a túlfűtött ingatlanpiacon káoszt okozhat,. Ez az egész gazdaságát romokba döntheti. Ha a jegybank kitart, akkor az hatalmas tőkekiáramlást válthat ki Ausztráliából. A jegybank ebben az esetben valószínűleg majd megpróbálja a kettő közül a kevesebb kárt okozó alternatívát választani. Hamarabb leállítja a pénznyomtatását, illetve megfontolja az irányadó rátájának emelését.
Forrás: mining.com