Kínálat alacsony szintje, feszültségek keleten – a 90 dolláros olaj csak a kezdet
Elképesztő, amit láthatunk a nyersolaj piacán. December elején elindult raliban még továbbra is megvan az erő, hogy emelkedjen. Az árak hétfőn már 91 dollár felett voltak. Eljött tehát az, amitől mindenki tartott, és hosszú ideig azonban nem hittek benne, hogy bekövetkezhet. Most azonban a hét elején a Brent árfolyama 90, 80 dollárról indított és egészen 91,48-ig emelkedett, majd sikeresen zárt a 91,21-es szinten. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete is aggódva figyeli az emelkedést miközben teljesen tehetetlen, hiszen a kereslet túllépi a kínálatot, és a termelők a beruházások hiánya miatt nem tudják felvenni a lépést. Több ország szenved a kitermelt mennyiségének emelésével, azonban egyszerűen nem tudják teljesíteni az OPEC kvótát.
A nagyon magas árak már a keresletet is csökkenthetik
Az olajárak emelkedése természetesen elkerülhetetlenül magával hozza a benzinárak gyarapodását is. Január 31-én az amerikai átlagos benzinár 3,34 dollár volt gallononként, 2,9 centtel több az előző héthez képest. Ezeket a számokat a GasBuddy adatai szerint kapjuk, amely több mint 11 millió egyedi árat tartalmazó jelentést, valamint 150 000 benzinkutat foglal magába. Az országos átlag 6,8 centtel nőtt az egy hónappal ezelőttihez képest, gallononként pedig 92,8 centtel magasabb, mint tavaly ilyenkor. Ezek elképesztő mennyiségek, amelyeket nem fognak sokáig tűrni az emberek. Előfordulhat, hogy a közeljövőben hasonló helyzetbe kerül az olaj is, mint a gáz. A gáznál ugyanis eljutott az ár olyan magasságokba, hogy a keresletet már roncsolta. Így csökkent a kereslet, azonban a nyersolajnál ez még nem jellemző. Természetesen ezzel a problémával is tisztában van az OPEC. Tudják, ha a 80-100 dolláros intervallum felső részéhez érnek az árak, akkor az már roncsolhatja a keresletet. A diesel nemzeti átlagos ára 4,1 centtel ugrott az elmúlt héten, és most gallononként 3,70 dollárnál tart, amellyel többéves magasságokba emelkedett.
A folyamatos feszültségek gondokat okozhatnak az ellátási láncokban
Az olaj ára több, mint hét éve nem látott területre tolódott, miközben a WTI hordónkénti ára elérte a 88 dollárt, ami továbbra is felfelé húzza a benzinárakat. Az árak másik erős mozgatórugója az orosz-ukrán feszültségek. Az oroszok nem szeretnék, hogy Ukrajna a NATO-hoz csatlakozzon, és készen állnak ezért harcolni. Mindenki gyűjti az országokat maga mellé, támogatókat keresnek. Egyes elemzők szerint a harcok nem lesznek hatással a nyersanyagok áramlására, azonban már egy ideje azt lehet látni, hogy az oroszok kezdenek elfordulni Európától, és egyre kevesebb gázt adnak az itteni országoknak. A geopolitikai feszültségek és a kőolajellátás folyamatos aggodalmaival a kis, mégis észrevehető növekedés valószínűleg folytatódik. „Ami azonban a benzinárakat egyelőre kordában tartja és nem engedi, hogy ennél is jobban kitörjön az a hideg, amely a motorosokat távol tartja az utazástól. Miután az időjárás fokozatosan megfordul és melegre vált, elveszítjük az egyetlen korlátozását az árak további nagymértékű emelkedésének,” mondta Patrick De Haan, a GasBuddy kőolaj-elemzés vezetője.
A 90 dolláros olaj még csak a kezdet lenne?
Amint láthattuk a Brent árfolyama hétfőn átlépte a 91 dollárt, és sikeresen e szint felett zárt. Ezt a legújabb ugrást az Ukrajna körüli feszültségeknek tulajdonították, de ez a leginkább csak egy átmeneti ok az olajárak emelkedésére. Az utóbbi időben sokat olvashattunk az OPEC szabad kapacitásáról és annak nem túl rózsás kilátásairól. A szabad kapacitás több okból is csökken, de a legfontosabb közülük úgy tűnik, hogy az alulfinanszírozás lesz. Ennek eredményeképpen a JP Morgan korábban ebben a hónapban figyelmeztetett, hogy a Brent 125 dollárra is emelkedhet, mivel az OPEC tartalék termelési kapacitása a teljes kapacitás 4 százalékára fog esni 2022 negyedik negyedévére.
Kedden picit fellélegezhetünk, hiszen az árak nagymértékben csökkentek. A Brent a hétfői 91,21-es zárás után kedden 89,65 dolláron nyitott, és további veszteségeket jegyzett. A WTI piacán nem látható ekkora visszaesés a záró és nyitó árak közt. Azonban itt is vannak veszteségek, hiszen 0,76 százalékkal csökkent a keddi kereskedés során az árfolyam.
Forrás: oilprice.com