2024 december 26

Kína és Amerika kereskedelmi háborúja hátráltatja Iránt

A nyersolaj magas és állandó értékesítése Kína és más ázsiai országok számára, valamint annak valószínűsége miatt, hogy a Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) új iterációját valamikor ebben az évben megállapodásra hozzák az Egyesült Államokkal, Irán a múlt héten bejelentette, hogy a szuperóriás Dél-Azadegan olajmezőjéből napi 320 000 hordóra emeli a kitermelését 2023 közepére, a jelenlegi 140 000-ről. Ez a termelési mennyiség Dél-Azadeganból, kiegészítve az Észak-Azadegan és más nagy területeken tapasztalható emelésekkel, amelyek az olajban gazdag mezőket alkotják a Nyugat-Karoun régióban, lehetővé teszi Irán számára, hogy a következő egy-két éven belül teljesítse régóta kitűzött célját a napi 1 millió hordós termelését ebből a régióból. Javad Owji, az ország új kőolaj minisztere a közelmúltban találkozott a China National Petroleum Corporation (CNPC) vezető képviselőivel, hogy megvitassák a Nyugat-Karoun mezők fejlesztési státuszát, valamint különösen a déli és az északi Azadegan mezőket.

Kína kedvező feltételeket kapott, azonban mégsem látunk előrehaladást

A Nyugat-Karoun mezők fejlesztése olyan szintre, ahol a szükséges napi 1 millió hordó kőolaj kibocsátására is képes, Kína kötelezettségeinek kulcsfontosságú része volt az Irán és Kína közötti széles körű 25 éves megegyezésnek. Az iráni források szerint, amelyekről abban az időben kizárólag az OilPrice.com, energiával kapcsolatos hírportálnak számolt be, Kína cserébe képes lesz vásárolni bármilyen olajgázt, és petrolkémiai termékeket minimális garantált 12 százalékos kedvezménnyel. Valójában a kizárólag az OilPrice.com által akkoriban jelentett ügyletek sorozatában, látható volt, hogy az iráni kőolajexportot mutató hivatalos adatok elhanyagolható szinten álltak. Mind az 5,8 millió hordó olajat, amelyet Iránból küldtek Kínába a Giessel, Stream és a Snow tartályhajókon keresztül, legalább egy tiszta 10,95 dollárral volt csökkentve az eredeti iráni árakhoz képest. Ezen a közvetlen árengedményen kívül iráni források szerint további 8-12 százalékos árengedmény származott az árfolyamkülönbözetből. Mindezen vonzó ajánlatok ellenére, azonban Kína késleltette a teljes Azadegan-telephely fejlesztési tervének végrehajtását.

Egyelőre a tárgyalások nem haladnak gördülékenyen, de Dél-Azadegan újra Kína prioritásai közé került

„Az elmúlt években különböző okok miatt elvesztettük olajtermelő kapacitásunk egy részét, és az olajmezők pedig elmaradnak a fejlesztési tervektől,” mondta a kormány tulajdonában lévő Nemzeti Iráni Olajtársaság ügyvezető igazgatója, Mohsen Khojastehmehr. Az iráni források szerint a döntő értékű változások hiánya Dél-Azadegan, illetve bármely Nyugat-Karoun mezőn nagyrészt annak az eredménye, hogy Kína vonakodott szembeszállni az Egyesült Államok Iránnal szemben tett nyílt fellépéseivel, miközben a kereskedelmi háború kérdései még mindig játékban vannak a két nagyhatalom közt. Ennek ellenére azért kisebb lépéseket tudtak tenni a fejlesztésekkel kapcsolatban. Az előző találkozón Javad Owji el tudta érni, hogy Dél-Azadegan újra Kína prioritásai közé kerüljön.

Az olajárak sorsa a héten

A Brent árfolyama hordónként 80 dollár alá süllyedt szerda délelőtt. Azt követően, hogy az OPEC termelői ragaszkodtak a februári megállapodás szerinti kibocsátási célemelkedéshez. Közben a befektetők pedig érzékelték a covid-19 esetekben bekövetkezett emelkedést is. A Brent olaj ára 11 centtel esett, 79,89 dollárra, a WTI hasonló mértékben csökkent. A WTI árfolyama szerda délelőtt 77 dollár körül mozgott. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete Oroszországgal együtt kedden megegyeztek, és további napi 400 000 hordóval emelték a termelésüket. Ez a tendencia már augusztus óta tart, melynek célja a termelés felemelése a pandémia előtti szintekre. A kereskedési nap végére képes volt gyarapodni a Brent és a WTI is. Az árfolyamuk 80,40 illetve 77,40 dollárnál mozogtak.

Felfele ível a Brent árfolyama (ww.Investing.com)

Míg az OPEC felemelte a kimeneti célt, valószínűleg küzdeni fog azért, hogy ezt el is érje. Figyelembe véve, hogy Nigéria, Angola és Líbia is egyre több nehézséggel küzd a kibocsátás emelésénél. Az Egyesült Államok közel 1 millió új koronavírus fertőzést jelentett be hétfőn. Ez a legmagasabb napi adat a világ országai közül, és közel duplája az előző, egy héttel korábban beállított csúcsnak. A növekvő koronavírus esetek miatt a kereslet is romlott. Az amerikai benzinkészletek 7,1 millió hordóval emelkedtek az előző héten, jelentette ki kedden az Amerikai Ásványolaj Intézet.

Forrás: reuters.com; oilprice.com