Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

Katasztrofális következmények – 300 dollárig emelkedhet az olaj

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke azonnali tilalmat rendelt el az orosz olaj-és egyéb energiaimportra, Oroszország ukrajnai inváziója miatt. A fekete arany ára már mostanra minden napos beszédtéma lett hiszen 2008 óta nem látott magasságokban tartózkodik újra. A mostani fejlemények tovább emelhetik az olajárakat, hiszen az eddig is labilis ellátás most még rosszabb helyzetbe került. Ezzel minden idők legmagasabb nyersolaj árfolyamát élhetjük meg. Nagy kérdés lesz, hogy mekkora mértékben árazták már be a kereskedők Amerika lépését az olaj szankcionálásával kapcsolatban. Már volt egy nagy ugrás a héten, amelyet a lehetséges betiltás híre okozott. A piacon továbbra is pánik uralkodik. A félelem nagyon erős mozgatórugója az árfolyamnak, és egyszerűen az olaj ralijának nem látjuk a végét. Az Egyesült Királyság szintén bejelentette, hogy 2022 végéig megszünteti az orosz importot. Az Egyesült Államok lépését részeletes megbeszélés és a szövetségesekkel történő egyeztetés előzte meg. Nagy kérdés volt a szankciók bevezetése, hiszen Oroszország a világ legnagyobb olajtermék-exportőre. Napi 7 millió hordót termel, vagyis a globális kínálat 7 százalékáért felel. A fekete arany árfolyama a szerdai kereskedést is zöldben kezdte. Az írás pillanatában a WTI 0,8 százalékos gyarapodás után 124,70 dollárnál tartózkodik. A Brent nyersolaj árfolyama ennél jóval magasabban van, 129,46 dolláron.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/UKOIL/klM1QZ0p-Brent-Crude-oil-stays-close-to-130/”
options= ‘klM1QZ0p’]

Hogy engedheti meg Amerika magának ezt a kiesést ilyen nehéz időkben?

Cornelia Meyer szerint, aki a Meyer Resources vezérigazgatója, a jelenlegi valutaárfolyam változások miatt, az Egyesült Államok megengedheti magának ezt a döntést, azonban sokkal nehezebb lenne a kontinentális Európa számára hasonló teher elviselése. Kedden egy gallon üzemanyag értékesítése átlagosan 4.17 dolláron történt az Egyesült államokban. Az energiaszektorban tevékenykedő elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az árak hordónként akár 160-200 dolláros magasságokba is ugorhatnak, ha a vásárlók továbbra is elkerülik az orosz nyersolajat. Ez gallononként több, mint 5 dolláros amerikai benzinárhoz vezethet. Az előrejelzés nem áll távol az oroszok 300 dolláros fenyegetésétől.

(www.shutterstock.com)

Az oroszok a gázvezeték elzárásával próbálják Európát visszafogni a további szankcióktól

„A nyugati országoknak a hordónkénti 300 dollár feletti olajárakkal és a fő orosz-német gázvezeték esetleges bezárásával kell szembenézniük, ha a kormányok betartják az orosz energiaiport csökkentésével, betiltásával kapcsolatos fenyegetéseiket,” figyelmeztetett Oroszország miniszterelnök-helyettese, Alekszandr Novak. Az Európai Unió továbbra sem akar energetikai embargót az oroszokkal szemben, amit például a német, a holland és a magyar kormány is világossá tett. Oroszország felel Európa gázellátásának 40 százalékáért. Jelenleg a kötelességeiket teljesítik, azonban Novak elmondta, hogy minden joguk megvan arra, hogy a gáz elzárásával megbosszulják a gazdaságuk ellen tett lépéseket. „Az Északi Áramlat 2 tilalmának bevezetésével, minden jogunk megvolna ahhoz, hogy hasonló döntést hozzunk, és embargót vezessünk be az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül történő gázszállításra,” jelentette ki az orosz miniszterelnök-helyettes.

(www.shutterstock.com)

A keresletet roncsoló árak szintjén járunk

A jelenleg észlelt olajárak csökkenését nem várhatjuk a kínálat emelkedésétől. Az OPEC továbbra is a szokásos 400 000 hordós emelésénél maradt. A termelők nehézségekbe ütköznek, és a folyamatos félelem az orosz-ukrán konfliktus miatt nem engedi az árak enyhülését. Egyes elemzők szerint hosszú ideje tartó rali még csak most fog igazán megindulni, hiszen, ha további szankciók érkeznek az orosz nyersolajra az a világ gazdaságait nagyon fájdalmasan fogja érinteni. Jelenleg az egyetlen remény, amelybe kapaszkodhatunk, hogy a magas olajárak miatt a kereslet elkezd csökkenni. Eddig a hordónkénti 120 dollárt mondták az elemzők a kritikus szintnek, azonban ez az érték most átkerült a 150-200 dolláros tartományba. Ryan Lance szerint, aki a ConocoPhillips vezérigazgatója, jelenleg már olyan szinteken tartunk, amelyek roncsolni fogják a keresletet, ha huzamosabb ideig kitartanak. „Ez az a szint, ahol a fogyasztók elkezdenek visszahúzódni. Az emberek energiát takarítanak meg és megváltoztatják viselkedésüket,” tette hozzá Lance.

Forrás: aljazeera.com; cnn.com

Címlapkép: Shutterstock