2024 december 27

Itt a globális energiaválság – Szaúd-Arábia próbált figyelmeztetni, de nem hallgattunk rá

A kontinens még mindig küzd, hogy elegendő energiát biztosítson téli igényeihez. Több hete már, hogy az egyes politikusok a Gazpromot kezdték el hibáztatni az miatt, hogy nincs elég gáz az európai igényeknek. A helyzet azóta se javult, hiszen egyre nagyobb a feszültség Ukrajna és Oroszország között, és az oroszok még mindig nem kaptak engedélyt az Északi-Áramlat 2 elindítására. Ezt a két okot hozzák fel általában arra, hogy miért ad kevesebb gázt az állami vállalat. Ezen felül azonban egy további veszély is leselkedik a világra, amely az olajválság. A jelek mindenki számára láthatók, hiszen az OPEC szabad kapacitása csökken, és a bankok egyre inkább vonakodnak az olaj-és gáziparban történő részvételtől, mert a nő az ESG befektetések mennyisége. Közben az egyes termelők fékezik a teljesítményüket, mivel az alacsony szén-dioxid-kibocsátásra összpontosítanak. További aggodalomra ad okot, hogy az új olaj- és gázfelfedezések az elmúlt 75 év legalacsonyabb szintjét érték el, közölte egy norvég energetikai tanácsadó cég a decemberi jelentésében. Az újonnan felfedezett összes erőforrás tavaly mintegy 4,7 milliárd hordó olajat tett ki. Ez az érték 2020-ban még 12,5 milliárd volt.

Az OPEC több tagjának is nehézségei vannak

A felfedezések alacsony szintje azt is jelenti, hogy a tartalékcsere-ráták is csökkentek, és az alacsony tartalékok aránya az olaj-és gáziparban rossz hír a jövőbeli ellátás számára. Szaúd-Arábia tavaly próbálta figyelmeztetni az iparágban résztvevő vállalatokat, hogy az olajtermelés alulfinanszírozása energiaválsághoz vezethet. Mivel sokan azt várnák, hogy Szaúd-Arábia valami hasonlót mondjon, nem sok figyelmet fordítottak a figyelmeztetésre.

További nyugtalanságot idéz elő, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseik közelednek a szabad kapacitásuk határaihoz. Oroszország is ebben a cipőben jár. A világ egyik legnagyobb termelője a jelentések szerint, nehezen tudja visszaállítani a termelést a világjárvány előtti szintekre. Ez tehát azt eredményezi, hogy a kereslet el fog távolodni a kínálattól. A szabad kapacitás a termelési rugalmasság fontos mutatója az olajvilágban. Nemzetközi Energia Ügynökség ezt a mutatót úgy definiálja, mint egy 90 napon belül elindítható és hosszabb ideig fenntartható termelést.

Forrás: oilprice.com