2024 november 15

Ismét visszaesett 70 dollár alá az olajár

Úgy tűnik, hogy az elmúlt hetek korrekciós hulláma után, talán végleg eldőlt az olaj sorsa. Habár egyetlen nagy ok nem húzódik meg a pesszimizmus mögött, inkább több kisebb összetevőből áll az egyenlet. Ide sorolható a gazdasági helyreállítást immár hónapok óta fenyegető delta vírusvariáns, illetve az egészen friss afganisztáni szituáció is. Közben fontos keresleti adatok mutatnak utat Kínában, amely a világ második legnagyobb olaj felhasználója. Ezen okokból kifolyólag nem volt kérdés, hogy hétfőn lefelé volt mozogni az olajár, amely igaz a Brent-re és a WTI-re is egyaránt. 

Júliusi adatok Kínából 

Ahogy arról már az ázsiai feltörekvő piacokról szóló hétfői cikkünkben beszámoltunk, a júliusi kiskereskedelmi forgalom a vártnál jóval kisebb mértékben növekedett. Mindezt valamelyest alátámasztja a Bloomberg gyorselemzése is az olajjal kapcsolatban. Ezek szerint a napi nyersolaj feldolgozás júliusban 14 millió hordó alá esett. Hasonló helyzetet vázol fel az OilChem is, amely 8%-os csökkenésről számolt be a kínai finomítási adatokról az előző hónapra vonatkozóan.  

Természetesen a számok mögött jelentős okok húzódnak meg. Így például valószínű, hogy a delta vírusvariáns terjedése az, amely a kereslet helyreállását leginkább hátráltatja. Azonba júliusban még nem beszélhettünk egyáltalán tragikus helyzetről az országban. Ennél már jóval rosszabb a helyzet augusztust illetően, hiszen most már számos tartományban korlátozó járványügyi intézkedéseket vezettek be. Ennek megfelelően most a piac azt árazza be, hogy az olaj iránti kereslet kilátásai jelentősen rosszabbodhatnak rövid távon. Mindez egyidejűleg történik azzal, hogy az OPEC+ augusztustól havonta emeli a kitermelését 400 ezer hordóval naponta. 

Így alakul az ár jelenleg 

Visszapattant a középső Bollinger-szalagról az árfolyam, amely teret nyithat a medvének a piacon – www.investing.com 

Az olajár jelenlegi alakulása rendkívül mozgalmas időszakot tudhat maga mögött. Ennek az oka az, hogy július közepén bekövetkezett az OPEC+ kitermelés növelési megállapodása, amelynek nyomán zuhant az olajár. A korrekció azonban túlzott mértékűnek bizonyult, amely után felfelé korrigált az árfolyam. A 70 dolláros szintet most vitte át Brent kőolajfajta, amely elképzelhető, hogy ezúttal tartós csökkenésnek bizonyul. Hasonlóan alakul a WTI sorsa is, amely jelenleg 67 dollár környékén alakul.