2025 január 18

Hosszú ideje vártuk már ezt a pillanatot

Örülhetünk annak, amit az elmúlt napokban látunk a nyersolaj árfolyamában, hiszen a fekete arany a hátborzongató 140 dolláros hordónkénti értékéről hosszú idő után visszahúzódott 100 dollár alá. A keddi napon tapasztalt 97,44 dolláros legalacsonyabb értéke a Brent olajnak, illetve a 99,91-es zárása február vége óta nem látott szintekre hozta vissza az árfolyamot. A háború kirobbanása okozta gyarapodást szinte teljesen elveszítette.

down
(www.shutterstock.com)

A ralit az okozta, hogy a félelem eluralkodott a piacokon, hiszen Oroszország a nyersolaj egyik legnagyobb exportőre. Az alapból kínálatbeli hiánnyal küszködő piac nem engedhette volna meg magának, hogy az ellátási láncokban további zavarok merüljenek fel. Ezen felül tovább emelte az árakat az Egyesült Államok által bevezetett szankciók az orosz olajjal szemben. Március 7-én érte el a legmagasabb értékét a fekete arany. 139,13 dollár volt egy hordó Brent, ezzel 2008 óta nem látott szinteken tartózkodott. A benzinárak is egyre magasabbra kerültek. Közel voltunk ahhoz, hogy a kereslet összeomlását éljük át, azonban egy héttel ezelőtt bekövetkezett a várva várt pillanat. A szerdai napon ugyanis a fekete arany árfolyama egy 25 dolláros zuhanásba futott bele. Ennek a hirtelen fordulatnak az okozója az Egyesült Arab Emírségek nagykövetének, Yousef Al Otaiba kijelentése volt. Elmondta, hogy az ország növelni akarja az olajtermelést, és ösztönözni fogja a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét is, hogy elkezdjék emelni termelésüket. A csökkenés azóta is kitart, melynek további mozgatórugója a koronavírus esetek emelkedése. Ez ugyanis újabb korlátozásokhoz, illetve kevesebb utazáshoz vezethet.

Újabb nagy enyhülés a keddi kereskedés során, az árfolyam beesett 100 dollár alá

Az olajárak kedden csaknem három hete nem látott mélységekbe ereszkedtek, miután több mint 6 százalékot zuhantak. A csökkenés okozója, hogy enyhültek az ellátási zavarokkal kapcsolatos félelmek, és Kínában pedig a növekvő covid-19 esetek újra felvetették a kereslettel kapcsolatos aggodalmakat. A Brent olaj 6,66 dollárt veszített értékéből, amely 6,2 százaléknak felel meg. A WTI szintén 6,2 százalékos csökkenést jegyezhetett fel. A napi legalacsonyabb pontok 97,44 dollár a Brent olajnál, 93,53 a WTI-nél. A meredek hanyatlást kedden az orosz külügyminiszter Sergei Lavrov kijelentése követte, mondván, hogy Moszkva támogatja a 2015-ös iráni nukleáris megállapodás mielőbbi folytatását. A nukleáris megállapodás újjáélesztésére szolgáló megbeszélések, amelyek az Irán olajszektorát érő szankciók felemeléséhez vezethetnek, és lehetővé tennék Teherán számára, hogy folytassa a nyers exportot, a közelmúltban elakadt az orosz igények miatt.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/rfughP14-WTI-Crude-Oil-in-a-downtrend/”
options= ‘rfughP14’]

A tárgyalások folyamatban vannak

További megnyugvással számolhatunk, hiszen egy ukrán tárgyaló kedden azt mondta, hogy a tárgyalások Oroszországgal a tűzszünetről és az orosz csapatok kivonásáról Ukrajnából folyamatban vannak. Az orosz invázió következményeként behozott Oroszország elleni nyugati szankciók nem tudták visszatartani Kínát és Indiát az orosz nyersolaj vásárlásától. A csökkenés több elemzőt is meglepett. Bár az ígéretes tárgyalásokról szóló jelentések jó hírt jelentenek, nehéz belátni, hogy ebben a szakaszban bármelyik fél kész lenne olyan engedményeket tenni, amelyek a másik fél számára elfogadhatóak lennének.

(www.shutterstock.com)

Megint egyre nagyobb veszéllyel fenyeget a koronavírus

Az árakra további nyomást helyez, hogy Kína meredek ugrást tapasztalt a napi covid-19 fertőzésekben, ami újabb aggodalmakat vetett fel a koronavírus-járványból való kilábalás miatt. Kína napi olajfeldolgozási aránya 1,1 százalékot csökkent 2022 első két hónapjában az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest, ezzel 2020 decembere óta a legalacsonyabb szintekre esett. A független finomítók visszafogták a műveleteket, miután Peking csökkentette nyersolaj behozatali kvótákat.

(www.shutterstock.com)

Eközben a Fed várhatóan szerdán 25 bázisponttal emeli a kamatlábakat, négy év után először, a szárnyaló infláció elleni küzdelem érdekében. Egy ilyen lépés erősítheti a dollárt, és visszafoghatja a devizában árazott áruk iránti keresletet. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének szabad kapacitása azonban továbbra is limitált.

(www.shutterstock.com)

A szerdai napon a csökkenés folytatódott. A WTI árfolyama az írás pillanatában 95,42 dollárnál jár, egy 1,03 százalékos csökkenés után. A Brent árfolyama továbbra is 100-as szint alatt tartózkodik, jelenleg 99 dolláron.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock