Rendkívüli Hírek:

2024 október 18

Hogyan befolyásolják az energiaárakat a megújuló energiaforrások?

Rengeteget hallhatunk a megújuló energiaforrások kedvező ökológiai hatásairól, de a zöld energia előnyei nem állnak meg a környezetvédelemnél. Az elmúlt évtizedek technológiai áttöréseinek köszönhetően jelentősen csökkent a megújuló forrásokból származó áram előállítási költsége. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogyan alakultak a zöld energia árak, és mit várhatunk a jövőben.

Melyek a legalacsonyabb költségű energiaforrások?

Az energiapolitika egyik legfontosabb kérdése az energiamix kialakítása, vagyis annak meghatározása, milyen forrásokból fedezik az energiaszükségletet. Ilyenkor sok politikai, környezeti és gazdasági szempontot mérlegelnek – ez utóbbiak közül az energiaforrások költsége az egyik legfontosabb. Minél alacsonyabb költséggel állítható elő villamosáram, annál könnyebb az ország energiaigényeit kiszolgálni. De vajon melyek a legalacsonyabb költségű energiaforrások?

Ennek vizsgálatához a kiegyenlített villamosenergia-költség mutatót érdemes használni, amely azt jelöli, hogy mennyi a villamosenergia-termelés átlagos költsége egy erőmű teljes élettartama alatt. A mutató segít a különböző energiaforrások pontos összehasonlításában, mivel egyetlen számba sűríti a teljes élettartam során felmerülő költségeket (például építési, üzemeltetési, karbantartási, üzemanyag költségeket) és a megtermelt villamosenergia mennyiségét.

A Lazard adatai alapján készült ábrán látható a legnépszerűbb források kiegyenlített villamosenergia-költsége 2009 és 2023 között.

Ahogy az ábra is mutatja, a megújuló energiaforrások költsége jelentősen csökkent az elmúlt évtizedben, és szakértői becslések szerint további csökkenés várható. A top öt legalacsonyabb kiegyenlített villamos energia-költségű forrásból három megújuló.

Mi áll a folyamatosan csökkenő zöldenergia-költségek mögött?

A megújuló energiák előállítási költségei jelentősen csökkentek az elmúlt években, de vajon mi áll a jelentős mértékű és folyamatos költség redukció mögött? Max Roser közgazdász elemzése szerint a költségcsökkenés az alábbiakkal magyarázható.

Technológiai fejlődés

A folyamatos innovációnak köszönhetően jelentősen növekedett a zöld energiaforrások hatékonysága. Jó példa erre, hogy öt évvel ezelőtt a napelemek átlagos hatékonysága 19% volt, de 2024-ben az átlagos hatékonyság elérte a 21,4%-ot. Ez azt jelenti, hogy a technológiai áttörésnek köszönhetően alig öt év alatt 10%-kal több áramot állítunk elő azonos méretű panellel, azonos időjárási feltételek mellett.

Hatékonyabb és olcsóbb gyártástechnológia

Roser külön kiemeli, hogy a méretgazdaságosság elve, vagyis a fajlagos gyártási költségek csökkentése a nagyobb gyártási volumen következtében tovább csökkenti a megújuló energiaforrások bekerülési költségét.

Ahogy az Our Word In Data ábrája is mutatja, a napelemek átlag költsége drasztikusan és folyamatosan csökken. Ez a folyamat önmagát erősíti, hiszen ahogy csökken az átlagár, úgy folyamatosan emelkedik a kereslet, amely tovább fokozza a gyártási volument. A megnövekedett gyártás pedig a méretgazdaságosság elve miatt csökkenti az előállítási költségeket, így az árak tovább mérséklődnek.

Miért fontos az elérhető árú zöldenergia?

Az elektromos áram globális felhasználása folyamatosan és jelentős mértékben növekszik. 2023-ban 183230 TWh volt a globális áramfogyasztás, amely 12,25%-os növekedés egy évtized alatt. A szakértői becslések szerint további jelentős növekedésre számíthatunk az energiafelhasználásban. Ám a globális energiamixben jelenleg hatalmas arányban szerepelnek nem megújuló, magasabb ökológiai terhelésű energiaforrások. A zöld energiaforrások előállítási költségének csökkenése arra ösztönzi a villamosenergia-ipar szereplőit, hogy nagyobb arányban nyissanak a nap-, szél- és hidroenergia beruházások irányába. A jelenségre sok hazai és nemzetközi példa látható, és a jövőben további nagyobb zöld energiaprojektekre számíthatunk mind a privát, mind az állami szereplők részéről.

Képek forrása: Freepik