2025 január 18

Gázmegállapodást köt az EU az USA-val az Oroszországtól való függőség csökkentése érdekében

Ez a további cseppfolyósított földgáz-mennyiség a jövőben várhatóan növekedni fog – áll a Fehér Ház közleményében. A közleményre annak a fokozott aggodalomnak a közepette kerül sor, hogy az energiaimportőr országok továbbra is nap mint nap feltöltik Vlagyimir Putyin elnök hadikasszáját olaj- és gázbevételekkel. Joe Biden amerikai elnök „úttörő” új kezdeményezésnek nevezte a megállapodást, amelynek célja „az energiabiztonság, a gazdasági biztonság és a nemzetbiztonság növelése”.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett Brüsszelben Biden így nyilatkozott: „Tudom, hogy az orosz gáz kiiktatása költségekkel jár Európa számára. De ez nemcsak erkölcsi szempontból helyes, hanem sokkal erősebb stratégiai alapokra helyez minket. Mindez még közelebb hozza egymáshoz az Európai Uniót és az Egyesült Államokat, és ez mindannyiunk számára nyereség” – mondta. Az Egyesült Államok és az EU bejelentette, hogy közös munkacsoportot hoz létre Ukrajna és az EU energiabiztonságának megerősítésére a jövő és az azt követő télre.

Az energiabiztonsági munkacsoport elnöke a Fehér Ház egy képviselője és az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szervének egy képviselője lesz. Az Egyesült Államok és az EU szerint a munkacsoport elsődleges célja az LNG-ellátás diverzifikálása lenne az éghajlati célkitűzésekkel összhangban, valamint a földgáz iránti kereslet csökkentése. A kezdeményezés valószínűleg új létesítményeket tesz majd szükségessé Európában az LNG behozatalára.

A transzatlanti partnerség „egységesebb, mint valaha”

„A transzatlanti partnerség erősebb és egységesebb, mint valaha. És eltökéltek vagyunk, hogy szembeszállunk Oroszország brutális háborújával. Ez a háború stratégiai kudarc lesz Putyin számára” – mondta Von der Leyen pénteken. „Putyin megpróbálja visszaforgatni az órát egy másik korszakba – a brutális erőszak, a hatalmi politika, a befolyási szférák és a belső elnyomás korszakába. Biztos vagyok benne, hogy kudarcot fog vallani” – tette hozzá. „Együtt dolgozunk egy békés, virágzó és fenntartható jövő megteremtésén. És tudom, hogy sikerrel fogunk járni”.

A Fehér Ház közölte, hogy az EU azon fog dolgozni, hogy legalább 2030-ig biztosítsa az évi mintegy 50 milliárd köbméter extra amerikai LNG iránti keresletet. Ez „összhangban van a közös nettó nullás célokkal” – tették hozzá. „Ezt is azzal a felfogással fogjuk tenni, hogy az áraknak a hosszú távú piaci alapokat, valamint a kereslet és a kínálat stabilitását kell tükrözniük” – mondta az USA. Az orosz energia kulcsfontosságú bevételi forrás és politikai befolyást jelent Moszkva számára.

Az EU jelenleg a gáz nagyjából 40%-át orosz vezetéken keresztül kapja, amelyek közül több Ukrajnán keresztül vezet. Az orosz olajból és gázból származó bevételek 2011 és 2020 között a Kreml szövetségi költségvetésének mintegy 43%-át teszik ki, ami rávilágít arra, hogy a fosszilis energiahordozók központi szerepet játszanak az orosz kormány számára. Oroszország Ukrajnával folytatott háborúja egybeesett a szén, az olaj és a gáz árának meredek emelkedésével, mivel az országok igyekeznek az orosz energiaforrásokat helyettesíteni.

Az ukrajnai válságot követően az emberiség fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének további elmélyítésére irányuló roham Antonio Guterres ENSZ-főtitkár súlyos figyelmeztetését váltotta ki.

„Az országokat annyira felemésztheti a fosszilis tüzelőanyagokkal való azonnali ellátási hiány, hogy elhanyagolják vagy térdre kényszerítik a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás csökkentésére irányuló politikákat” – mondta Guterres a hét elején. „És ez őrültség: a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség kölcsönösen biztosított pusztítás”.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/25/eu-strikes-gas-deal-with-the-us-as-it-seeks-to-cut-its-reliance-on-russia.html