2024 december 23

Fellélegezhetnek az autósok: zuhan az olajár

Egészen mozgalmas hónapokon van túl az olaj világpiaci ára. Előbb a júliusi, sok port kavart OPEC+ gyűlés mozgatta az árfolyamot. Mivel akkor egy jelentősebb exportvolumen növelésről döntöttek, így az olaj ára is lefelé mozgott átmenetileg. Most azonban már nem csak ez dönt az árfolyam irányáról. Hétfőn ugyanis, óriási zuhanásba kezdett az olaj, amelynek leginkább a kínai vírushelyzet volt az indikátora. Közben a világgazdaságba is jelentősen több olaj kerül be. Összefoglaljuk most az okokat, illetve a lehetséges mozgatórugókat.  

Járványhullám Kínában 

A pesszimizmust egyértelműen a kínai vírushelyzet fokozódása okozta. Közben országszerte korlátozó intézkedéseket vezettek be, amelyekkel együtt jártak a belföldi repülőjáratok jelentős részének törlése is. Ezen felül a különböző taxiszolgáltatások is megérezhetik a kereslet kiesést. Kína hétfőn 125 új igazolt fertőzöttet azonosított be, szemben a vasárnapi 96-tal. 

A 100 napos mozgóátlag támasza is eldőlt, így jelentősen zuhan az olajár – www.investing.com

Hétfőn közel 4 százalékos zuhanással indította a hetet az olaj világpiaci ára. Mivel a világ egyik legnagyobb olaj-felhasználójáról van szó, ezért a világpiaci kereslet stabilizálódása is bajba kerülhet. Ennek okán az olajár zuhanni kezdett, amely mind az észak-tengeri Brent, illetve mind a tengerentúli WTI árfolyamában is megmutatkozott. Az előbbi több, mint 4%-ot esett, így a Brent 68 dollár alá került be. Ennél egy fokkal kevesebbet zuhant a WTI, amely 3,5% körüli mínusszal, egészen 65,5 dolláros szinthez korrigált. 

További okok 

Négy hónapja nem volt ilyen erős a dollár az euróhoz képest, és bizony ennek már nyoma van az olajárban is, – www.investing.com

A globális keresletet természetesen nem csak a kínai járványhelyzet vezérli. Ide sorolható még az erősödő amerikai dollár is, amely szintén valamelyest negatívan érintette az olajárat. Az USD egyébként négyhónapos csúcsának közelében van az Euró-hoz képest. Ezáltal az olaj egyre drágábbá vált azon befektetőknek, akik más valutában fektettek az “folyékony aranyba”, amely pozíciójuk feladására kényszeríthette őket. 

Idő közben mivel már augusztust írunk, ezért a világpiacra is 400 ezer hordóval több olaj áramlik naponta. Mindez még a júliusi OPEC+ döntésnek köszönhető, amelynek értelmében az év végéig emelik havonta az exportvolumenüket. Mivel a kínálat így valamelyest növekszik, illetve a fent említett okok miatt a kereslet némileg csökken, így nem volt kérdés az olaj számára.