Fekete arany: Az üzemanyagárak emelkedésének motorja
A nyersolaj ára lassan olyan magasságokba ér, mint ahol a háború kitörése után láthattuk. Rengeteg faktor hat rá pozitívan, és erős támogatás van mögötte. Az alapból hiányos kínálat és az egyre jobban erősödő kereslet nagy szakadékot alakít ki a piacokon. Ezen az OPEC próbált segíteni, azzal, hogy a terveikben a kibocsátás növekedését írták le, azonban a piacot ez már nem befolyásolta. Egyik eset az, hogy már nem hisznek a csoportnak, hiszen nagy nehézségekkel küzdött és küzd, ezért nem tudta emelni sokáig a termelését, sőt a kitűzött cél elérésével is gondjai akadtak. A másik viszont, hogy a piac úgy gondolja, hogy ez túl kevés és túl későn. Nem valószínűtlen ez a feltevés sem, hiszen az alapból hiányos piacra további nyomás helyeződik az Európai olajembargó miatt, amely a hatodik szankciós csomag részeként került elfogadásra. Ezen felül a legnagyobb importőr gazdasága kezd felébredni téli álmából. Kínában enyhítések vannak, ami a koronavírus okozta lezárásokat illeti, és a kereslete az óriásnak ezzel meg fog ugrani. Láthatjuk tehát, hogy nem túl fényes a jövő, és az árak nem terveznek megfordulni a közeljövőben.
Szaúd-Arábia ösztönzése, hétfői vegyes kereskedelem
Az olajárak egy mozgalmas hétfői nap után valamivel alacsonyabban zártak, miután Szaúd-Arábia megemelte júliusi nyersárait, és kétségek merültek fel, hogy az OPEC olajtermelőinek magasabb kibocsátási célja enyhíthetne-e a szűk kínálaton.
A megemelt termelés az OPEC tagok közt kerül szétosztásra. Közülük azonban sokan már eddig is szenvedtek a kibocsátás megemelésével, beleértve a háborúját vívó, szankciók által gyengített Oroszországot. A JP Morgan elemzői szerint ez miatt az OPEC júliusban napi 160 000 és augusztusban 170 000 hordóval tudja majd emelni a kibocsátását.
A keddi korai kereskedés során enyhe mértékű emelkedést láthatunk a piacon. Ennek legnagyobb mozgatórugója a kínai szigorítások enyhítése volt. Peking és a kereskedelmi csomópont, Sanghaj az elmúlt napokban elkezdett visszatérni a normál életmódba a két hónapos fájdalmas lezárások után. A közlekedési tilalmak feloldásra kerültek, és hétfőn egyes éttermeknél megnyílt a drive-in lehetősége is.
A Brent árfolyama jelenleg 120,35 dollár, egy 0,69 százalékos gyarapodás után, míg a WTI 119,36 dollárnál tart.
Forrás: reuters.com; investing.com
Címlapkép: Shutterstock