Ezért csökkenhet a fekete arany árfolyama
A Reuters felmérése szerint az OPEC olajtermelésének februári növekedése szeptember óta először haladta meg a szövetségesekkel kötött megállapodás alapján tervezett 400 000 hordós emelkedést. A magasabb szaúd-arábiai és iraki kínálathoz a kisebb termelők kevesebb kiesése is társult. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének termelése elérte a napi 28,39 millió hordó olajat februárban, amely 420 000 hordóval több, mint az előző hónapban. Februárban a legnagyobb, napi 90 000 hordós növekedés Szaúd-Arábiától, az OPEC legnagyobb termelőjéből származott. Iraknak sikerült fellendítenie az exportot, néhány leállítás ellenére is. Az Egyesült arab Emírségek és Kuvait sikeresen megvalósította a magasabb kvótákat, és a nigériai termelés is magasabb volt. Irán az elmúlt hónapokban több olajat szállított Kínába, februárban pedig további napi 60 000 hordóval emelte termelését. Az emelkedés a Teherán és a világhatalmak közötti a 2015-ös nukleáris megállapodás újjáélesztése érdekében tartott tárgyalások közepette valósult meg. Líbia növelte a termelést, bár a rossz időjárás továbbra is akadályozta a szállításokat, míg a venezuelai termelés is emelkedett.
Vannak még hiányosságok
A termelés csökkent, vagy nem növekedett Algériában, Kongóban, Egyenlítői-Guineában és Gabonban. Fő oka ennek a kapacitáshiány volt. Összességében azonban jó hónapot zárt a csoport, és végre van egy kis remény, hogy az árak csökkenhetnek a több hete tartó emelkedés után.
[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/WTI/ftnpvNqe-WTI-Crude-Oil-climbs-higher/”
options= ‘ftnpvNqe’]
Érdekes ívet vett a csütörtöki kereskedés során a fekete arany. Hatalmas kilengés látható a napi grafikonon. A WTI 110, 85 dolláron kezdte a napot, a két szélső érték 106,51 illetve 116,50 dollár volt. A 10 dolláros különbség után 107-es szinten zárt. A Brent árfolyamát is hasonló volatilitás jellemzi. Csütörtöki kereskedést 115-ös szinten kezdte, majd innen 119,78 dollárig gyarapodott, végül a napi mélypont közelében, hordónként 110,46 dolláron zárt. Hiába a pozitív februári OPEC jelentés, az orosz-ukrán konfliktus továbbra is nagy nyomást helyez az olajpiacokra. Minél tovább eszkalálódnak a történések, annál nagyobb az esélye, hogy az ellátásban zavar keletkezik, illetve annak is, hogy a szankciók az olajexportot is érintik. Messze vagyunk tehát a normálisnak mondható szintektől, azonban jó hír, hogy a 120-as szintről szépen visszahúzódott az árfolyam.
Forrás: reuters.com
Borítókép forrása: www.shutterstock.com