2025 január 18

Ezek a lehetséges szcenáriók arra az esetre, ha Oroszország elzárja a gázt

A háborúból eredő kínálati oldali kockázatok rendkívüli volatilitást okoztak a globális nyersanyagpiacokon, az elmúlt hetekben a földgáz mellett az olaj, a nikkel és a búza is emelkedett. A földgáz ismét a figyelem középpontjába került, miután Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes arra figyelmeztetett, hogy Moszkva leállíthatja az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba és Európa többi részébe irányuló exportját.

Nyilatkozatát részben válaszul tette arra a múlt havi német döntésre, hogy megakadályozza a rendkívül vitatott Északi Áramlat 2 gázvezeték engedélyeztetését, valamint a nyugati hatalmak által azóta bevezetett gazdasági szankciók sorára, amelyek célja az orosz gazdaság megbénítása. Az Egyesült Államok a hét elején bejelentette, hogy megtiltja az orosz olaj és gáz teljes importját, míg Nagy-Britannia várhatóan az év végéig fokozatosan megszünteti az importot. Az Európai Unió tervezi, hogy kétharmadával csökkenti az orosz gázimportot, de az ő lépése nem ilyen súlyos, nagyrészt azért, mert nagymértékben függ az orosz energiától.

Az euróövezet energiájának mintegy negyedét földgázból állítja elő, míg Oroszország a blokk importjának mintegy harmadát adja. A Goldman Sachs szerint ezért bármilyen további gázimport-zavar jelentős kihatással lehet az euróövezet gazdasági teljesítményére és inflációjára. A Goldman európai vezető közgazdásza, Sven Jari Stehn és csapata egy hétfői kutatási jegyzetben több forgatókönyvet is felvázolt, és értékelte, hogy ezek milyen hatással lehetnek az európai gazdaságra.

Ezek között szerepelt egy olyan forgatókönyv, amely szerint a tavaly szeptember óta folyamatban lévő szállításcsökkentésen túl nem lesznek további ellátási zavarok, egy másik forgatókönyv szerint az év hátralévő részében megszűnik az Ukrajnán keresztül történő gázimport, egy harmadik forgatókönyv szerint pedig 2022-ben egész évben leáll az Európába irányuló összes orosz csővezetékes import.

„A fizikai gázellátási korlátok és a felfelé irányuló árnyomás GVA (bruttó hozzáadott érték) hatásainak az euróövezetben és az Egyesült Királyságban történő leképezésével becslésünk szerint 2022 egészére vonatkozóan a magas gázárak 0,6 százalékponttal, az Egyesült Királyságban pedig 0,1 százalékponttal vethetik vissza az euróövezet GDP-növekedését az alapprognózisunkhoz képest, ha további gázellátási zavarokat nem feltételezünk” – mondta Stehn. Németországban a hatás valószínűleg még nagyobb (-0,9 százalékpont) lesz – tette hozzá Stehn -, mivel nagymértékben függ az orosz gáztól.

„Abban a forgatókönyvben, amelyben Oroszország leállítja az összes gázvezeték-exportot, az euróövezet GDP-növekedése 2022-ben 2,2 százalékponttal csökkenhet az alapprognózisunkhoz képest, ennek jelentős hatása lesz Németországban (-3,4 százalékpont) és Olaszországban (-2,6 százalékpont).” Ami az inflációt illeti, az a forgatókönyv, amelyben az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás leáll, 0,7 százalékponttal növelné a Goldman Sachs euróövezeti inflációs előrejelzését a 2022. decemberi csúcsponton.

„Ha a gázárak tovább emelkednek az Oroszországból érkező gázvezeték-áramlás leállítása miatt, akkor az általános inflációs előrejelzésünk akár 1,3 százalékponttal is magasabb lehet, és valószínűleg a magárakra is jelentős mértékben átgyűrűzhet” – mondta Stehn. „Az Egyesült Királyságban a három forgatókönyv szerint 22% és 90% közötti tartományt várunk az októberi árplafonra, ami kétoldali kockázatot jelez a jelenlegi 55%-os feltételezésünk körül.”

Az Egyesült Királyság energiaár-korlátozását októberben vizsgálja felül az ország szabályozó hatósága. Idén április 1-jétől a plafon a korábbi szinthez képest 54%-kal, évi 693 fontra (906 dollár) emelkedik, hogy figyelembe vegyék az energiaárak emelkedését még az ukrajnai orosz invázió előtt. A Goldman alapfeltevése szerint októberben újabb 55%-os emelést jelentenek be, az import teljes leállása esetén pedig 90%-os emelés is lehetséges. Az energiaárak további emelkedésének kilátása felerősítette a „stagflációs” időszakkal kapcsolatos félelmeket, amikor a világgazdaságot a lassú gazdasági növekedés és a magas munkanélküliség mellett magas infláció sújtja.

A teljes elzárás valószínűtlen

Tekintettel arra, hogy Oroszország az Európába irányuló exportra támaszkodik, és a nemzetközi szankciók miatt egyre szűkülő bevételi forrásai máshol is szűkülnek, a BCA Research stratégái egy szerdai jegyzetükben azt javasolták, hogy a teljes leállás valószínűtlen. „Bár Moszkva a múlt hónapban új megállapodást kötött Pekinggel arról, hogy további évi 10 milliárd köbméter gázzal látja el a kínai CNPC-t, az új tervezett gázvezeték csak két-három év múlva fogja kezdeni működését” – mondta Mathieu Savary, a BCA Research vezető európai stratégája. „Addig is Oroszországnak az Európába irányuló eladásaira kell támaszkodnia, hogy finanszírozza az ukrajnai katonai behatolását és biztosítsa a hazai stabilitást.”

Savary ugyanakkor arra utalt, hogy Novak fenyegetése továbbra is rávilágít az európai energiaellátás megszakadásának kockázatára, ami rövid távon továbbra is felfelé irányuló nyomást gyakorol a földgázárakra. „Amíg az olaj- és a gázárak kockázati prémiuma el nem oszlik, a magas energiaköltségek stagflációs időszakhoz vezetnek az euróövezetben” – tette hozzá Savary. „A befektetőknek rövid távon óvatosnak kell maradniuk az európai kockázati eszközökkel szemben.”

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/11/goldman-predicts-what-will-happen-to-europes-economy-if-putin-shuts-off-gas.html