2025 február 25

Kié lesz Ukrajna aranya?- Trump vagy az EU nyeri a nyersanyagokért folyó csatát?

Miközben Donald Trump bejelentette, hogy Washington közel áll egy nyersanyag-egyezmény megkötéséhez Ukrajnával, az Európai Unió sem maradt tétlen. Saját ajánlatot tett Kijevnek az ásványi anyagok kiaknázására. Az EU szerint a megállapodás kölcsönösen előnyös, de vajon Ukrajna melyik ajánlatot fogadja el?

Az Európai Unió hétfőn felajánlotta saját nyersanyag-megállapodását Ukrajnának. Az ajánlatot Donald Trump amerikai elnök bejelentését követően tették. Pár nappal ezelőtt Washington bejelentette, hogy hamarosan megállapodást köt Kijevvel az ország hatalmas természeti erőforrásainak kiaknázásáról. Erre lépett az Európai Unió is. Az uniós ajánlatról Stéphane Séjourné iparstratégiáért felelős biztos beszélt erről Kijevben, az Európai Bizottság hivatalos látogatása alkalmával. A látogatáson az orosz invázió harmadik évfordulójára emlékeztek – számolt be a Politico az EU váratlan ajánlatról.

EU kontra USA: Kié lesz az ukrán nyersanyag?

Séjourné kiemelte, hogy az Európának szükséges 30 kritikus nyersanyag közül 21-et Ukrajna biztosíthat, így az ország kulcsszereplővé válhat az európai ipar jövőjében.

„Európa előnye, hogy kizárólag kölcsönösen előnyös megállapodásokat ajánlunk és soha nem követelünk egyoldalú feltételeket.” – hangsúlyozta az uniós biztos.

„Az EU win-win ajánlatot tett az ukrán nyersanyagokkal kapcsolatos ajánlatában” – közölte Stephane Séjourné az X közösségi oldalán.

Ezzel szemben Trump kijelentette, hogy az USA hamarosan aláírja az Ukrajnával kötendő megállapodást. Az ajánlatában az amerikai vállalatoknak biztosítana jogokat az ország természeti erőforrásainak kiaknázására. Az amerikai elnök szerint a korábbi tárgyalások elakadtak. Mostanra sikerült áttörést elérni, és hamarosan véglegesíthetik az egyezséget.

Stratégiai fontosságú nyersanyagok

Az ukrán föld mélye rendkívüli gazdag nyersanyagban. Lítium, titán, nikkel és egyéb ritkaföldfémek találhatók az ország területén, amelyek kulcsszerepet játszanak az elektromos autóipar, a félvezetőgyártás és a zöld technológiák fejlődésében. Az EU és az USA is ezekhez az értékes nyersanyagokhoz szeretne hozzáférni. Ukrajna eddig nem döntött, hogy melyik fél ajánlatát fogadja el.

Kijev döntés előtt

Az ukrán kormány egyelőre nem kommentálta hivatalosan a két ajánlatot. Volodimir Zelenszkij elnök többször is hangsúlyozta, hogy a döntésnél az ország szuverenitását és nemzeti érdekeit tartják minden esetben szem előtt.

A kérdés most az, hogy Ukrajna inkább az EU által kínált „kölcsönösen előnyös partnerséget” választja-e, vagy Trump agresszívebb üzleti ajánlata győz. Egy biztos. Az ukrán nyersanyagokért folytatott verseny egyre kiélezettebbé válik.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Stephane Séjourné X oldala