2024 november 14

Erősödik az agresszió Ukrajnával szemben

Körülbelül 12,7 milliárd köbméternyi gáz áramlott Európába Oroszország állami tulajdonú Gazprom vállalatának köszönhetően a múlt hónapban. A világ legnagyobb gáztermelője általában az Európai Unió szükségletének több, mint egyharmadát látja el, de novemberben az áramlások hatéves mélypontra csökkentek. Az Oroszországból származó gázellátás hónapok óta jól elmaradt a pandémia előtti szintektől. A lakásokba, üzletekbe és raktárakba áramló orosz gáz mennyisége idén közel negyedével maradt el a 2019-es szinttől. A gázkereslet megugrása, áramkimaradásokat és rekord energiapiaci árakat váltott ki világszerte. Ez nagyon sok problémát okozott Oroszország és szomszédai között, illetve a nyugati hatalmakkal is. Az árak emelkedése egybeesik az ukrajnai és moldovai szomszédaival szembeni orosz agresszió megugrásával. A nyugati hatalmakkal szembeni összezörrenések az Északi Áramlat 2 gázvezetékkel kapcsolatos feszültségek miatt alakultak ki.

A Gazprom erős évet jegyzett, de visszaüthetnek még a magas árak

A globális gázválság vasfogai roncsolták az európai gazdaságokat. Több országban is a gyárak leállítására kényszerültek, a nagyobb energiaellátók összeomlását láthattuk, és a hazai energiaszámlák egyik leggyorsabb emelkedésének lehettünk tanúi. Közben a Gazprom minden idők legnagyobb profitját érte el. A vállalat még lenyűgözőbb eredményeket vár a negyedik negyedévben. Azonban a profitja miatt többen is támadták, hogy az orosz tartalékokat a nyugat és szövetségesei ellen politikai fegyverként használja. Az orosz kormány ezt tagadta. A Gazprom azt állította, hogy minden hosszú távú szerződést teljesít európai ügyfeleivel, és azzal magyarázta az alacsonyabb exportot, hogy Oroszországnak is alacsony volt a gáztartalék szintje, és a hidegebb hőmérséklet magasabb belföldi keresletet jelentett.

Minden érmének két oldala van

Ma a magasabb gázárak kihasználása a jövőben még visszaüthet a Gazprom számára, ami a jövőbeli bevételeit illeti. Európa évek óta támaszkodik a gázra, mint viszonylag megfizethető energiaforrásra. A magas gázárak ezen a télen ösztönözhetnek több országot arra, hogy a megújuló energia felé forduljanak. „A Szovjetunió szétesése óta divatos, hogy Oroszországot nagyhatalmi szereplőnek tekintsék, de befolyása fokozatosan csökken. Oroszország gázfölénye hamarosan kifulladhat,” mondta Emil Avdaliani, Tbilisziben működő Európai Egyetem professzora.

Forrás: theguardian.com