2024 november 14

Elképesztő magaslatokban az olajár

Szerdára virradóan tovább növekedett az olaj világpiaci ára. Ezzel már a Brent kőolaj esetében, jócskán 75 dollár feletti szintekről beszélhetünk. Hasonló emelkedő tendenciát mutat a tengerentúli olajfajta, a WTI ára is, a maga 73,5 dolláros szintjével. Habár nem rég olyan hírek érkeztek, hogy az OPEC+ országok készen állnak az augusztusi kitermelési szintek további növelésére is, az árfolyamot most mégsem ez irányítja. A piac viszont nem ezt, hanem az amerikai nyerskészletekkel kapcsolatos adatokat árazza be jelenleg. 

Öt hete jönnek a negatív adatok 

Tovább emelkedik a WTI is, elképesztő szériában az olajfajta – www.investing.com

Minden héten, kedden teszi közzé a WTI olaj kitermeléssel kapcsolatos adatokat az American Petroleum Insitute (API). Habár ezen mérések nem számítanak hivatalos adatoknak, viszont a szerdai, kormányzati számok általában megerősítik a becsléseket. Ilyen értelemben, ma alátámasztást nyerhet az API azon mérése, hogy a múlthéten újabb 7,2 millió hordóval csökkent a WTI olajfajta kitermelése a tengerentúlon. 

Ezzel már öt hete folyamatos, csökkenő tendenciát mutat a WTI kitermelése. Mindez azt jelenti, hogy az amerikai olajfajta hiánya komoly árfelhajtó hatást generál, mivel az USA gazdasága a vártnál gyorsabb ütemben állt talpra a pandémia után. Ez egyrészt a különböző stimulus csomagoknak köszönhető, amely jelentős keresletnövekedést eredményezett. Hasonlóan hosszadalmas csökkenő kitermelési tendenciára, legutóbb januárban volt csak példa. 

Mi a helyzet a Brent-tel? 

Május végén az 50 napos mozgóátlagról visszapattant a Brent, majd elszabadult a bika a piacon – www.investing.com

A Brent kőolajfajta kitermelését, jóideje korlátozzák az OPEC+ országok. Ezen tendenciát leghamarabb júliusban lesznek készek megtörni, amelyre sokoldalú elköteleződés mutatkozik. Jelenlegi információk szerint, július első napján üléseznek majd a tagállamok olajipari vezetői, hogy döntsenek a kitermelés alakításáról. Oroszország már jelezte, hogy mindenképp a növelés mellett van, és egyelőre csak Irán hátráltatja a folyamatot. Teherán egyébként állást foglalt a témában, hogy augusztusig nem várható lényegi előrelépés a nukleáris egyezmény újra kötésében az USA-val, így addig semmiképp sem növelik az exportot.  

Egyébként már olyan hírek is napvilágot láttak, hogy az OPEC+ országok nem csak júliusban, hanem augusztusban is növelik a kőolaj kitermelésüket, de egyelőre ezek csak középtávú tényezők. Rövid távon az amerikai WTI kitermelésének visszaesése, az iráni atom-alku átmeneti zátonyra futása, és az OPEC+ találkozóig hátralévő idő hajtja felfelé az olajárakat.