Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

Elindult a kötélhúzás, de vajon ki lesz a győztes?

Az olajárak csütörtökön csökkentek, amikor az Iránnal kötött nukleáris megállapodás feltámasztásáról szóló tárgyalások végső szakaszukba léptek. A veszteségeket az Oroszország és a nyugat legfontosabb energiaexportőrei közötti fokozott feszültség korlátozta. A kötél két végén tehát két nagy befolyással rendelkező mozgatórugó található. „Az Egyesült Államok az Iránnal folytatott közvetett tárgyalások utolsó szakaszában van, amelynek célja a Teherán nukleáris tevékenységét korlátozó 2015-ös megállapodás megmentése,” mondta Ned Price, a State Department szóvivője. Az új megállapodással a láthatáron, Dél-Korea szerdán azt mondta, hogy tárgyalásokat folytatott az iráni nyersolaj behozatalának újraindításáról. A csökkenésnek azonban megálljt parancsolt a további feszültség az orosz-ukrán határon. Bár a félelem kissé alábbhagyott a héten amikor az oroszok kijelentették, hogy szeretnék megoldani ők is diplomácia útján a konfliktust. A piacok ekkor fellélegeztek, és a nemesfémektől kezdve a gázon, olajon át egészen a részvényekig minden árfolyamra hatással volt.

Csak rotáció vagy visszavonulás?

Oroszország azon bejelentése, mely szerint csapatainak egy részét visszahívja Ukrajnából ezen a héten enyhítette az aggodalmat, mindaddig, amíg a nyugati kormányok nem figyelmeztettek, hogy a támadás veszélye még továbbra is fennáll, illetve olyan hírek is felmerültek, hogy az oroszok csak rotálják csapataikat a határon. Jelenleg úgy néz ki, hogy a medvék győznek, és a piacon a negatív szentiment vette át a kezdeményezést. A WTI árfolyama 2,01 százalékkal csökkent, az írás pillanatában 91,77 dollárnál jár. A Brent árfolyama hasonló mértékben, 1,88 százalékban csökkent, amely 1,77 dollárnak felel meg, ezzel lecsúszott a hordónkénti 93 dollárra.

Az OPEC továbbra is nehézségekkel küzd a termelési céljainak elérésében. A Nemzetközi Energia Ügynökség vezetője Fatih Birol felszólította a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét és szövetségeseiket, hogy szűkítsék az olajtermelési célok és a tényleges kibocsátás közötti szakadékot.

Forrás: reuters.com