2024 november 16

Döntött az OPEC+ és robbant az olajár

Mint arról már a hétfői nap során beszámoltunk, a piac izgatottan fordult rá a keddi OPEC+ gyűlésre. A várakozásoknak megfelelően, sikerült döntést hozni az olaj kitermelés és exportálás megváltoztatásáról. Habár elsőre furcsának tűnhet a piac reakciója, a folyamatok mögött meghúzódó okok egyértelműek. Most kiderül, hogyan alakul az olajár jelenleg, és felsorakoztatjuk a mozgatórugóit. 

Keddi OPEC+ gyűlés margójára 

Sikerült megállapodnia a világ vezető olaj nagyhatalmainak abban, hogy enyhítik az olaj kitermelésének korlátozását. Erre egyértelműen azért volt szükség, mert a kőolaj iránti kereslet egyre rohamosabban növekedett. Legutóbb áprilisban hoztak döntést a korlátozásokról, így időszerű volt az lazítások bevezetése. A konszenzus értelmében, júliustól kezdődően növelik az OPEC+ országok a kitermelést. Pontos számokat egyelőre nem tudni, az ügy érdekében még július legelső napján összeülnek a vezetők. Az ezt megelőző, áprilisi döntés nagyjából 8 millió hordóban határozta meg a napi termelést, amely értékről várják a júliusi emelkedést. 

A világ olajának egyharmadát szolgáltató csoport, egyebek mellett szót ejtett az iráni helyzet alakulásáról is. Mint ismert, intenzív tárgyalások folynak Irán és az USA között, a 2015-ös nukleáris egyezmény ratifikálásáról. Mivel egyelőre nincs végleges megállapodás Teherán és Washington között, ezért az OPEC+ országok mozgástere is korlátozott az ügyben. Amennyiben június végére létrejönne a konszenzus, akkor az iráni olajexport növekedésével is számolhat a csoport. 

A hírre robbant az olajár 

Azt már a hétfői nap is láthattuk, hogy a kereskedők további emelkedésre spekuláltak. Ezen várakozások be is igazolódtak, ugyanis a hír hatására, kétéves csúcsán volt az olajár. Ugyanis az OPEC+ döntésének értelmében, a kőolaj exportja csak nagyon lassan fog növekedni. Azzal, hogy a pontos döntést további egy hónappal elhúzták, nem volt kérdés, hogy ki fog lőni az árfolyam. 

Száguld felfelé a Brent olaj, az OPEC+ döntése után – www.investing.com

Habár a tegnapi nap folyamán, már 71,34 dollárt is kóstált a Brent olaj ára, mára ez valamelyest mérséklődött. Az árfolyam továbbra is 71 USD felett tanyázik, amely előre vetíti a tartósan magas árakat a következő időszakra. 

Bár kevésbé érintett az ügyben, de mindenképp hatással volt a WTI-re is a döntés – www.investing.com

A WTI szintén emelkedett a hírek hatására. A tengerentúli kőolaj betört a 68 dolláros szint fölé, amelyből egyelőre nem akar engedni. Habár egyes szakértők szerint, csak 2022 közepére datálható a pandémia előtti kereslet visszaállása, a jelenlegi igény már jócskán meghaladja a kínálatot. Így elmondható, hogy a mostani döntés, júniusra biztosíthatja a magas árfolyamot.