Bitcoin vagy olaj – melyik lenne jobb befektetés 2022-ben?
A 2022-es év első pár hete után úgy gondolhatjuk, hogy ezt a kérdést nagyon könnyű megválaszolni. A Bitcoin ára beszakadt és az olaj viszont a legjobban teljesítő nyersanyagok közé tartozik. Az év eleje óta körülbelül 10 százalékot emelkedett, és egyelőre nincs rá jel, hogy lassulni szeretne. Az elemzők is arra számítanak, hogy a hordónkénti 100 dolláros olaj már nincs messze. Ezt arra alapozzák, hogy a világ egy globális olajválság szélén áll, hiszen a kereslet egyre csak nő. A koronavírus okozta korlátozások felemelése után egyre több ember szeretne utazni. Ez miatt egyre jobban emelkedik a kereslet. Ezzel a gyors irammal nem tudja tartani a lépést a termelés. Folyamatosan érkeznek a hírek, hogy egyre több tagja a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete egyszerűen nem képes emelni a termelési volumenét. Ennek fő oka a kevés beruházás az iparágba. További zavargások érik az ellátási láncokat is, és az egyik legnagyobb exportőrt, az Egyesült Arab Emírségeket támadás érte, így náluk is kimaradások jelentkeztek. Lehet látni tehát, hogy az olaj ára a hiányok miatt egyre magasabbra fog ugrani.
Mi történt 2021-ben?
A makacsul magas infláció hatását érezték az eszközosztályok, azonban a legtöbbjük kényelmesen zöldben zárta az évet. A Bitcoin és a nyersolaj befektetők élvezték a legjobb hasznot, míg a nemesfém befektetők inkább próbálják elfelejteni az évet. A vezető kriptovalutának sikerült visszafognia veszteségét az év vége felé, és az évet 47 733 dolláron zárta, amely majd 60 százalékos emelkedést jelent. Bitcoin azonban az év elején tovább süllyedt. 2022-ben a Bitcoin egy erős eladási nyomás alatt áll, miután kiderült, hogy a Fed valószínűleg növeli a kamatlábakat, mindezt hamarabb, mint azt várhattuk. Jelenleg azonban a zuhanásnak köszönhetően olcsóbban juthatunk hozzá a Bitcoinhoz.
A WTI nyersolaj szintén egy nagyon erős évet zárt, 56,4 százalékos gyarapodással. A hangulat azonban folytatódni látszik, és a bikák továbbra is uralják a piacot. Nehéz eldönteni azonban, hogy még most is megéri-e beszállni, vagy már nem fog sokáig emelkedni. Egyes elemzők azt mondják, hogy az emelkedés elkerülhetetlen, hiszen a termelők nem tudják tartani az iramot a kereslettel, így folyamatosan hiánnyal fogunk szembenézni. Amit fontos megemlíteni, hogy az olaj hasonló úton kezd járni, mint a gáz, annak ellenére, hogy az OPEC a stabil piacok híve. Az irányítás kissé kicsúszott a csoport kezei közül. A gázzal ellentétben azonban az olaj még nem érte el az olyan magas árakat, amely már befolyásolja a kereslet mennyiségét. Így tehát azt lehet mondani, hogy ha marad a hiány a piacon, és a kereslet továbbra is ilyen mértékben fog emelkedni, akkor további gyarapodásra számíthatunk.
Forrás: oilprice.com