Az ünnepek alatt megugrottak az olajárak
A nyersolaj árfolyama már a stratégiai tartalékokból való kiadás híre előtti szinteken jár. A hosszú hétvége után hétfőn is emelkedéssel kezdte a hetet a fekete arany, ezzel egymás után a negyedik napon is tudott emelkedni. A Brent árfolyama már 110 dollár felett jár, annak ellenére, hogy pár napja még a 100-as szint körül mozgott. Az itt található támogatásról azonban visszapattant, és a hétfői napot 113 dollár körül zárta. A WTI hasonló utat járt be a napokban. Míg a múlt hetet 95 dollár alatt kezdte, az elmúlt 4 kereskedelmi napon körülbelül 13 dollárral emelte meg az árfolyamát. Így jelenleg már a 110 dollár felé halad, melytől nincs is távol a hétfői 107 dolláros zárásával. Amit tehát az elemzők előre jeleztek, hogy a stratégiai tartalékokból történő kiadás hatása nem lesz hosszú életű, be is igazolódott. Biden terve a 180 millió hordó kiadásáról tehát nem hozta meg a kellő áttörést. Több erős mozgatórugója is van az áraknak, amelyek egyre feljebb nyomják az árfolyamot. Ezek forrása főleg az ellátással kapcsolatos félelmek.
[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/UKOIL/qCd2KQJs-Brent-prices-are-on-the-rise/”
options= ‘qCd2KQJs’]
Mi hajtja ennyire a fekete arany árát?
Továbbra is erős volatilitást láthatunk az olaj piacán. Jelenlegi állás szerint észak fele haladnak az árak. A líbiai leállások és az orosz kínálat egy részének potenciális eltűnése körül felmerült aggodalmak nem engedik a medvéket szóhoz jutni. Az árak tehát visszatértek legutóbb március végén látott szintekre. Ilyen magas közvetlenül azelőtt volt, hogy az Egyesült Államok rekordmennyiségű nyersolajkészlet kiadását jelentette volna be. Bár a kiadásról szóló hírek és a világ vezető kőolajimportőrének, Kínának lassulásával kapcsolatos félelmek uralták a piaci hangulatot még a hónap elején, az utóbbi hét az emelkedésről szólt. Az irányt hétfőn tovább erősítették a líbiai leállások. Líbia legnagyobb olajmezője, Sharara, leállította a termelését.
Láthatjuk tehát, hogy a piacokon újra a félelem uralkodik. Annak ellenére, hogy Biden kijelentése szerint átlagosan napi egymillió további hordót hoznak forgalomba, az ellátási zavarokkal kapcsolatos aggodalmak és a leállások újra elképesztő magasságokba emelték az árfolyamokat.
Forrás: oilprice.com
Címlapkép: Shutterstock