Az oroszok drasztikusan csökkentették Szlovákia gázellátását
December 31-én a megbeszélt mennyiség 83,8 millió köbméterre vonatkozott. Ez január 1-jén 49,5 millió köbméterre, január 2-án 35,5, január 3-án pedig 26,1 millió köbméterre esett vissza. Az európai gázárak kedden több, mint 30 százalékkal emelkedtek, és az otthoni fűtési költségekből adódó aggodalom fokozódik. Ez nem meglepő hiszen a Szibériából Európába áramló gáz már 15. napja halad tovább keletre. A Kreml többször tagadta, hogy Oroszország hatalmas gázforrásait használta volna Európa országainak megzavarására, miután a Jamal-Európa csővezetéken áthaladó gáz három nappal karácsony előtt irányt váltott. Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin, a múlt hónapban azt mondta, hogy Németország az orosz gázt tovább értékesíti Lengyelországnak és Ukrajnának, ahelyett, hogy enyhítené az árnyomást, hibáztatva tehát a német gázimportőröket a forgalom megfordításáért és a szárnyaló árakért.
Nehezen lábal ki Európa a pandémia időszakából
Európára már régóta rá jár a rúd, hiszen a koronavírus okozta korlátozások felemelése után már az országok nem tudták tartani az iramot a gazdaságok elindulásával. Azóta is energiahiányban szenved Európa, hiszen a kereslet hatalmas mértékben növekedett, ami nem tett jót a már amúgy is kimerített tartalékoknak. Az árak 2021 januárja óta több, mint ötszörösére nőttek, amely költségemelkedés a fogyasztókat és a vállalatokat súlytotta, és veszélyeztette a régió gazdasági fellendülését is. Több mozgatórugója is volt az árak emelkedésének, melyek közül egyik volt a hőmérséklet csökkenésének híre. Ez azt jelenti, hogy még nagyobb lesz a kereslet, azonban a kínálat változatlannak tűnik továbbra is. A legnagyobb befolyásoló tényező természetesen továbbra is az oroszoktól kapott mennyiség.
A legnagyobb mozgatórugója az áraknak a Gazpromtól származó mennyiség
Az orosz Gazprom földgáz exportjának mennysége 2021-ben emelkedett 5,8 milliárd köbméterrel 185,1 milliárdra. A vállalat 183 milliárd köbméter gáz szállítását tervezte Európába és Törökországba. Ezeket a terveket valószínűleg nem tudta teljesíteni, hiszen a 185,1 milliárd köbméter magába foglalja Kínát is, így nagy bizonyossággal ki lehet jelenteni, hogy elmaradt a kitűzött 183 milliárd köbméteres céljától.
Forrás:
Forrás: theguardian.com; ukrinform.net