2025 január 18

Az OPEC most sem tudta teljesíteni a célokat

A líbiai és a nigériai zavargások és alultermelés miatt az OPEC termelésében sokkal alacsonyabb növekedést láthattunk az áprilisi hónapban, mint amit a csoport az ellátási megállapodásban kijelentett. A Reuters felmérése szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete áprilisban napi 28,58 millió hordót termelt, ami azt jelenti, hogy márciushoz képest csak napi 40 000 hordóval termeltek többet. A kibocsátási megállapodás az OPEC országok számára napi 254 000 hordós növekedésről szólt. Az OPEC+ termelésére pedig napi 400 000 hordós növekedést írtak elő áprilisra. Ez mintegy napi 214 000 hordós hiányra utal az OPEC tagállamaitól. A csoporttól már előző hónapban is borzasztó teljesítményt láthattunk. Márciusban csak napi 57 000 hordóval növelték együttes termelésüket, ebből 54 000 hordót Szaúd-Arábia biztosított. 2021 októbere és 2022 márciusa között az OPEC kibocsátása minden hónapban alacsonyabb volt, mint a megállapodásban vállalt kötelezettségek, kivéve a februári hónapot. Az OPEC tagok csütörtökön fognak újabb találkozót tartani, hogy megbeszéljék a következő havi termelésemelést.

(www.shutterstock.com)

Az alacsony termelés ellenére hétfőn az árak csökkentek

Az olajárak a hétfői kereskedés során majd 3 százalékot csökkentek. Az elmozdulás a növekvő félelmek közepette érkezett, melyek szerint Kína covid lezárása károsíthatja a gazdasági tevékenységet, és csökkentheti az üzemanyag iránti keresletet. Kína a világ legnagyobb olajimportőre, tehát az ott felmerülő korlátozások nagy hatással lehetnek a keresletre. Így annak ellenére is tudott csökkenni az árfolyam, hogy az Európai Unió egyre közelebb került az orosz olajembargóhoz. A korai esés ellenére a nap végére visszakapaszkodtak az árak. A Brent olaj jelenlegi árfolyama 107,66 dollár, míg a WTI 105-ös szinten állapodott meg.

(www.shutterstock.com)

A hétvégén olyan hírek jelentek meg, hogy Peking több helyszín bezárására készül, Sanghaj pedig nem enyhít a lezárási intézkedéseken. A kínai gazdaság növekedési ütemének lassulásával felmerülő aggályok tehát kulcsfontosságú hajtóerők lehetnek ezen a héten is.

Forrás: oilprice.com

Címlapkép: Shutterstock