Az OPEC+ gyűlés előtt felfelé robog az olajár
Ismét emelkedő tendenciát mutat az olaj világpiaci ára. Az OPEC+ országok hamarosan megtartják a közös értekezletüket, ahol a kitermelés lazításáról, és az exportról dönthetnek. Minden jel arra mutat, hogy a kereskedők a további olajár növekedésre spekulálnak. Ennek okait sokan a drasztikus sebességgel helyreálló kereslettel, valamint az iráni kőolaj export fejleményeivel magyarázzák.
Mi várható a kínálat alakulásában?
Június első napján fognak összeülni az OPEC+ országok vezetői. A meeting során több, mint valószínű, hogy a termelés fokozása mellett döntenek. Az utóbbi hónapokban a magas világpiaci árat többek között az is okozta, hogy a pandémia enyhülése után erősödő kereslet mellett, visszafogták az olaj kitermelését. Mindez most megváltozhat, ugyanis júliustól kezdődően, újra növekvő pályára állíthatják a termelést.
A tényeket megerősíti, hogy Irán olaj kérdésekben illetékes minisztere azt nyilatkozta, hogy készek újra csúcsra pörgetni a kőolaj exportot. Ennek értelmében, a következő iráni kormány akár napi 6,5 millió hordót (B/D) is kész lenne előállítani, szemben a mostani 2,5 millió körüli (B/D) értékkel. Mindez nem feltétel nélküli, hiszen a 2015-ös teheráni nukleáris egyezmény újbóli életbe lépéséhez kötik. A megállapodás Irán és az USA között belátható távolságban van.
Mi várható a keresletben?
A legfrissebb becslések értelmében, jövőre már 6 millió hordó lesz a napi igény az olaj iránt. Jelenleg egészen bizonyos, hogy a kereslet már most meghaladja a kőolaj kínálatát. Ez annak köszönhető, hogy a fejlett országok gazdaságai túl vannak az újra nyitáson, illetve a jó idő beköszöntével, a turista szezon is fokozódik. Ennek fényében biztos, hogy az OPEC+ országoknak ehhez kell igazítaniuk a kínálatukat is.
Eközben a fejlődő országokban is lassan csúcsra jár az oltási kampány. Sokan elképesztő keresletnövekedésre számítanak. Így lehet, hogy már 2021 végére, napi 2 millió hordóval növekedhet az igény az olaj iránt. Eközben számos szakértő kijelentette, hogy a héten nagyjából 840 ezer B/P termelés növekedésről dönthetnek. Ennek értelmében érthető, hogy miért spekulál a piac a továbbra is magas olajárakra.